Strona główna > Warto poczytać > Archiwum Opornika > Numer 17 (2/2006)

Bookmark and Share

ŚRODEK ŚWIATA

Redakcja (2006-07-15)

Strona 2
Więcej fotek w galerii

Ośrodek "Brama Grodzka - Teatr NN" jest instytucją kultury działającą w Lublinie od 1992 roku. Jego program jest nierozerwalnie związany z siedzibą - Bramą Grodzką zwaną także Żydowską, która przez setki lat była przejściem pomiędzy miastem żydowskim a miastem chrześcijańskim.
Ośrodek tworzy własne Archiwum, w którym gromadzone są materiały dokumentalne: fotografie oraz zarejestrowane w ramach programu "Historia Mówiona" nagrane wspomnienia mieszkańców. W oparciu o nie Teatr NN zrealizował (1998, 1999) dwie wystawy dokumentalne: "Lublin w fotografii do 1939 roku" i "Portret Miejsca" pokazujące polsko-żydowski Lublin. Zebrane materiały stały się podstawą do zabudowania wnętrza siedziby Ośrodka wystawą przywołującą do życia klimat i atmosferę nieistniejącego miasta lubelskich Żydów.
W roku 2005 przy Ośrodku powstała Akademia Obywatelska tworzona przez zespół wolontariuszy, którzy poza zajęciami w szkołach i na uczelniach postanowili robić coś ważnego. Podstawowym celem AO jest podejmowanie działań, które można określić jako obywatelskie. Jak to robimy?
Po pierwsze uczymy się, nietypowo. Sami od siebie. Dzielimy się swoimi pasjami, zaintereso-waniami, zdolnościami. Zdobytą wiedzę i umiejętności przekładamy na praktykę. Najpierw cykl spotkań, warsztatów, a potem obowiązkowe działanie. Prawa człowieka w teorii? Nic gorszego - musimy zrobić akcję, happening, "maraton pisania listów". Poznajemy przeszłość wielokulturowego Lublina. Jak? Najlepiej na własnej skórze - sprzątamy stary, zaniedbany żydowski cmentarz.
Poza tym realizujemy kilka długofalowych projektów. Opowiadamy o najnowszej historii w sposób zrozumiały dla młodzieży, kręcimy filmy, piszemy książki. I wszystko sami. Bo nie jest wyzwaniem dla nas zlecenie wykonania jakiejś pracy profesjonaliście. Wyzwaniem jest zostać profesjonalistą!
Wspieramy także tych, którzy już mają pomysł na działanie, lecz brakuje im wsparcia "poważnej instytucji". Przykładem może być grupa poetycka "The Mur", która została przygarnięta przez AO i w ciągu roku zorganizowała szereg akcji w niekonwencjonalny sposób przybliżając ludziom poezję.
Jednak najważniejszą rzeczą, która nas motywuje do pracy jest odkrywanie własnego środka świata - - miejsca najważniejszego, dającego motywację do odkrywania swojej przeszłości. A naszym axis mundi jest lubelska Brama Grodzka.

Komentarze
Aby dodać komentarz pod własnym nazwiskiem musisz się zalogować, lub napisać pod tymczasowym nickiem (wymaga aktywacji)

Nick:Komentarz:
Brak komentarzy