Strona główna > Warto poczytać > Archiwum Opornika > Numer 17 (2/2006)

Bookmark and Share

KTO JEDZIE ?

Redakcja (2006-07-15)

Strona 6
Więcej fotek w galerii

Piotr Choroś

Mieszkam w najlepszym mieście świata, Lublinie i robię wszystko, aby tak pozostało. Zależy mi, aby jak najwięcej osób patrzyło w ten sposób na Lublin. W tej chwili pracuję z grupą bardzo ciekawych ludzi, czyli robię to, co lubię i nawet z tego żyję, co wydawało się kiedyś niemożliwe. Pozdrawiam rodzinę, znajomych i ich zwierzęta.
Jestem politologiem, pracuję w Ośrodku "Brama Grodzka - Teatr NN", mam dopiero 26 lat.
"Śladami Singera" jest dla mnie poszukiwaniem prawdy. Mam nadzieję, że podróż da mi odwagę, aby mówić o Lipsku w Lipsku. Moim rodzinnym sztetł.

Anna Dąbrowska
W życiu: jest (w Lublinie, zmieniając swoje przeznaczenie), kończy (pracę mgr na filologii polskiej), zaczyna (kolejną podróż...).
W projekcie: śpiewa (w kooperacji z Anią K. i Igorem, piosenki w jidisz), opowiada (w kooperacji z Olą, historie zaczerpnięte z opowiadań), organizuje (w kooperacji z lokalnymi władzami, pobyt we Frampolu), postara się (by powstała z tego książeczka).

Ola Gulińska
W projekcie zajmuję się opowiadaniem singerowskich historii o demonach, chasydach i głupcach z Chełma. Poza tym organizuję pobyt w Janowie Lubelskim i Kraśniku.
Ale tak naprawdę jadę na spotkanie z bożnicami, chederami i małymi domkami przy rynku. I chyba przede wszystkim ludźmi, którzy pamiętają czasy, kiedy te miejsca żyły.
W październiku zaczynam studia na Wydziale Historii Sztuki KUL. Wiem, że studiując w "prowincjonalnym" Lublinie będę miała przez cały czas "pod górkę". Nie żałuję.

Igor Kalbarczyk
Rocznik 84, miejsce zamieszkania dzieli między Lublin a Garwolin. W Lublinie chciałby zostać na dłużej (może na zawsze...),choć aktualnie jest w tym mieście bezdomny.Studiuje nudny kierunek, który ma w nazwie naukę o polityce. Emerytowany muzyk-amator (miernej jakości zresztą), zakochany w Marillion i Closterkellerze. Wielki miłośnik piłki nożnej w każdym wydaniu. Fanatyk wszelakich wampirów i Elżbiety Batory. Zwyczajowo zajmuje się działaniem na nerwy wszystkim dookoła. W podróż jedzie, by przeżyć coś, czego nie zapomni do końca życia.

Kasia Karwat
Rocznik 84, prawie 4 rok politologii. Nie gram na żadnym instrumencie, nie śpiewam (może to i dobrze), nie lubię kawy i nie jestem feministką. Uwielbiam książki fantasy, tańce celtyckie, czekoladę i piłkarską reprezentację Włoch. Na wyjeździe odpowiadam za nagrywanie Historii Mówionej.
Jadę, bo historia interesowała mnie zawsze.

Magda Kawa
Tegoroczna absolwentka politologii i zeszłoroczna absolwentka turystyki i rekreacji, obecnie bezrobotna. Podobno długo śpię, choć ja twierdzę, że to inni wstają zbyt wcześnie.
Dlaczego biorę udział w projekcie? Pracę magisterską napisałam o wielokulturowości w Wielkiej Brytanii, teraz chcę poznać wielokulturowość własnego podwórka.
Będę nagrywać Historię Mówioną.

Anna Kołodyńska
22-letnia studentka politologii, miłośniczka kawy, właścicelka jużaka i rudego kocura. Interesuję się prawami człowieka, tematyką genderową, naszymi sąsiadami zza wschodniej granicy, mediami. Jadę w ślad (niestety nie w świat - a może tak do NYC?) za Singerem, by zmierzyć się ze stereotypami, z ludźmi, z historią. Chciałabym w trakcie podróży opowiedzieć komuś o Tajbełe i jej demonie.

Łukasz Kowalski
Poprzez podróż chcę spojrzeć na świat, ludzi, wsie i miasteczka oczami Singera. Inni zobaczą to w filmie, który stworzymy z Karoliną.
Mam 20 lat. Studiuję dziennikarstwo. Staram się zrozumieć, dlaczego dokonuje się nowa rewolucja w Internecie - przejście z technicznego niemowlęctwa do coraz pełniejszego udziału człowieka. Czasem liczę meteory - spadające gwiazdy. Pochodzę z Telatyna, małej miejscowości na Lubelszczyźnie.

Karolina Kryczka
Narodziłam się dla świata osiemnaście lat temu w Lublinie, gdzie zresztą mieszkam do dziś. Czternastego lipca wyruszam wraz z ekipą Akademii w czasoprzestrzenną podróż. Jeżdżąc śladami bohaterów opowiadań Singera, spróbujemy poczuć atmosferę tamtej przedwojennej rzeczywistości. Przez pryzmat wspomnień mieszkańców, szczątków miejsc, porośniętej zielenią historii chcę spojrzeć na tę rzeczywistość własnymi oczami i uwiecznić ją żywą w filmie.

Dorota Piskor
16 lat, 1 klasa, 2 LO.
Prawie wszędzie z aparatem, chociaż chciałabym bardziej egzotycznie. W kadry staram się chwytać ulotność i niepowtarzalność chwili.
Pasją i ambicjami nadrabiam brak umiejętności.
W projekcie odpowiadam za stronę internetową, dokumentację zdjęciową i grafikę.

Piotr Skrzypczak
Mieszkam w mieście, które znane jest na świecie. Niestety, znane jest z tego, co dla Lublinian jest tajemnicą. Na żadnym etapie mojej edukacji, ani w domu czy wśród znajomych nie rozmawiało się o Żydach, jeshiwie, Widzącym z Lublina, synagogach, kirkucie. W szkole, kiedy wymieniało się największych polskich pisarzy, nigdy nie padło nazwisko Singer. Dlaczego? Przecież ten Żyd, który urodził się w Polsce, który pisał o Polsce, który za sprawą Jaszy Mazura rozsławił Lublin, w 1978 roku został laureatem literackiej Nagrody Nobla. Dlaczego ukrywa się przede mną nazwisko noblisty? Jadę w tę podróż poznać część MOJEJ kultury!
Mam 28 lat. Jestem politologiem. Pracuję w Ośrodku "Brama Grodzka - Teatr NN". Koordynuję pracą Akademii Obywatelskiej.

Asia Stachyra
Rocznik 82 (bardzo dobry rocznik), w tym roku odkryłam w sobie zadatki na wieczną studentkę, choć może jesienią (przy pomyślnych wiatrach) skończę chociaż jedne studia. Moje zainteresowania są ogólno - kulturalne, czytam, oglądam, słucham, żyję.
Świat Żydów zaistniał w mojej (pod)świadomości poprzez opowieści mojej babki, których słuchałam będąc małą dziewczynką. To był początek podskórnej fascynacji, która przez lata rozpalała się i przygasała, by w końcu... nie wiem... dojrzeć??? Może odpowiem sobie na to pytanie po podróży z "Singerem".
W projekcie zajmuję się spotkaniami z jidisz.

Ignacy Tokarczyk
Student polonistyki. Robię zdjęcia. Mówi się, że fotografia zatrzymuje czas, w którym naciska się spust migawki. Podczas podróży postaram się zrobić fotografię przeszłości.

Agnieszka Witkowska
18 lat, 3 kl w 2 lo, 165 cm wzrostu, 1 brat, 5 przyjaciół, tysiące marzeń... Mieszkam w Lublinie i nie planuję stąd wyjechać. Chciałabym studiować politologię i... polonistykę/ filozofię/kultu-roznawstwo/ socjologię/anglistykę. Wybieram się na podróż z "Singerem", bo zafasynowała mnie kultura żydowska, a opowiadania Singera pozwalają mi przenieść się w inny, magiczny świat. Chciałabym, by kwestia żydowska nie była przykrym, pomijanym tematem, a świadomość bogactwa ich kultury była większa. Wierzę, że projekt "Śladami Singera" może to zmienić.

Komentarze
Aby dodać komentarz pod własnym nazwiskiem musisz się zalogować, lub napisać pod tymczasowym nickiem (wymaga aktywacji)

Nick:Komentarz:
Brak komentarzy