Strona główna > Warto poczytać > Archiwum Opornika > Numer 17 (2/2006)

Bookmark and Share

ŚLADAMI SINGERA A KALENDARZ ŻYDOWSKI

oprc.Piotr Choroś (2006-07-15)

Strona 8
Więcej fotek w galerii

Podróż "Śladami Singera" rozpoczynamy 14 lipca 2006 r. Jest to 18 dzień miesiąca tamuz 5766 roku według kalendarza żydowskiego. Tamuz rozpoczął się 27 czerwca. Ma 29 dni, czyli ostatni dzień tego miesiąca wypada 25 lipca. Następnym miesiącem według kalendarza żydowskiego jest aw. Ma on 30 dni. Podróż kończymy 19 aw, czyli 13 sierpnia.


Święta w trakcie trwania projektu "Śladami Singera"
Podstawowym świętem w judaizmie, jakie będzie obchodzone w trakcie naszej podróży, jest oczywiście szabas - dzień odpoczynku, siódmy dzień tygodnia. W tradycji żydowskiej szabas rozpoczyna się 18 min. przed zajściem słońca w piątek, a kończy następnego wieczoru po ukazaniu się trzech gwiazd po zmroku. Musimy wszyscy pamiętać, że każdy kolejny dzień nie zaczyna się o północy tylko wieczorem po zachodzie słońca, a pierwszym dniem tygodnia jest niedziela. Jest to szczególnie istotne przy posługiwaniu się kalendarzem żydowskim.
Posiłki na szabas przygotowuje się wcześniej, gdyż w szabas nie wolno gotować. Kuchnia na wieczór jest dokładnie sprzątnięta, a naczynia pochowane. Na stole nakrytym białym obrusem kładzie się dwie chały i nóż do chleba. Obok stoi świecznik, kielich, karafka z winem, sól w solniczce i dwie świece w lichtarzu. Wszyscy powinni być odświętnie ubrani. Tak, jak Bóg odpoczywał siódmego dnia, tak i my będziemy.
Słowo "szabat" jest określeniem sefardyjskim, a "szabes" aszkenazyjskim. W języku polskim przyjęła się forma "szabas".
Drugim świętem, jakie wypada w trakcie projektu jest Tisza b' Aw. Obchodzimy je 9 dnia miesiąca aw czyli 3 sierpnia. Jest obchodzone dla upamiętnienia serii tragicznych wydarzeń w historii narodu żydowskiego, które miały miejsce tego właśnie dnia. Najsłynniejsze z nich to zburzenie Świątyni w Jerozolimie przez Nabuchodonozora oraz zburzenie Drugiej Świątyni przez Tytusa. Poza tym w ten dzień wydarzyły się następujące nieszczęścia:
- upadek Betaru, ostatniego punktu oporu w czasie powstania bar Kochby przeciwko Rzymowi w 135 roku;
- w 1492 roku dzień ten został wyznaczony przez króla Fryderyka, jako ostateczny dzień, w którym Hiszpania zostanie całkowicie oczyszczona od Żydów i ani jeden członek tej nacji nie będzie przebywał na ziemi hiszpańskiej;
- rozpoczęła się pierwsza wojna światowa, która stała się zaczątkiem antysemityzmu w Europie.
W ten dzień Żydzi poszczą i nie wykonują żadnych czynności przynoszących radość. Mędrcy żydowscy uczą, że każdy kto ma udział w opłakiwaniu zburzonej Jerozolimy, będzie miał też udział w radości.

Oprac. Piotr Choroś Źródła: www.bartalmay.alleluja.pl, www.hatikvah.pl, www.izrael.badacz.org.

Komentarze
Aby dodać komentarz pod własnym nazwiskiem musisz się zalogować, lub napisać pod tymczasowym nickiem (wymaga aktywacji)

Nick:Komentarz:
Brak komentarzy