Strona główna > Warto poczytać > Archiwum Opornika > Numer 33/34 (6/7/2008)

Bookmark and Share

DIVERSITY&DEMOCRACY

Magdalena Kawa (2008-07-31)

Wycieczka po krakowskim Kazimierzu
Fot. Pavlina Majorosova
Więcej fotek w galerii
Przez prawie trzy tygodnie byłam uczestniczką siedemnastej edycji Diversity&Democracy Summer Institute (w bardzo wolnym tłumaczeniu - Letni Instytut Różnorodności i Demokracji). Głównym organizatorem tego kursu jest New School z Nowego Jorku. Działo się to w Krakowie. Razem z trzydziestoma trzema osobami z piętnastu krajów świata (np. Indie, Republika Południowej Afryki, Kosowo, USA, Azerbejdżan) uczyłam się o takich zagadnieniach jak kultura polityczna, pamięć, ludobójstwo (każdy z uczestników miał do wyboru dwa spośród czterech przedmiotów prowadzonych przez wykładowców z New School). Uzupełnieniem zajęć były spotkania z Leopoldem Ungerem, Janem T. Grossem, Ewą Zadrzyńską, Adamem Zagajewskim. Byliśmy też w Nowej Hucie, muzeum w Auschwitz-Birkenau, na krakowskim Kazimierzu. Nie ujmując niczego zajęciom, na jakie chodziłam, najważniejszą dla mnie rzeczą podczas tych trzech tygodni była możliwość poznania uczestników kursu. Wielu z nich poza studiami pracuje w organizacjach pozarządowych, działa w takich obszarach jak prawa człowieka, edukacja, sytuacja mniejszości narodowych w danym państwie.  O części tych osób oraz ich pracy przeczytacie więcej w "Oporniku". W tym numerze piszę o Anberin Pasha.
Strona 4
Więcej fotek w galerii

Anberin pochodzi z Indii. Studiowała na Uniwersytecie na Florydzie. Jest reżyserką, operatorką obrazu i redaktorką. Obecnie zajmuje się reżyserią filmów dokumentalnych dla organizacji pozarządowych. Przez ostatnie trzy i pół roku pracowała w Serbii, gdzie na zlecenie organizacji Reconstruction Women's Fund robiła film dokumentalny, który miał pokazać skalę zjawiska przemocy domowej wobec kobiet. Anberin w swoim filmie skupiła się także na przedstawieniu sytuacji kobiet romskich. Romowie nie są traktowani jako pełnoprawni obywatele Serbii. Bezrobocie, przemoc domowa, łamanie ich praw obywatelskich to problemy dotykające wszystkie kobiety w Serbii, jednak Romki są na nie narażone w dużo większej skali niż Serbki czy przedstawicielki innych mniejszości narodowych mieszkających w Serbii. Podczas pracy nad filmem Anberin spotykała się z serbskimi feministkami, działaczkami organizacji pozarządowych, które pracują na rzecz polepszenia sytuacji kobiet w Serbii. Film z jednej strony pokazuje sytuację kobiet w Serbii, a z drugiej to także próba prezentacji inicjatyw podejmowanych, głównie przez środowisko pozarządowe, walczące o prawa kobiet.
Obecnie Anberin pracuje nad filmem o przemocy domowej wobec kobiet w Indiach.


Komentarze
Aby dodać komentarz pod własnym nazwiskiem musisz się zalogować, lub napisać pod tymczasowym nickiem (wymaga aktywacji)

Nick:Komentarz:
Pavlina Majorosova - 2008-08-01
What a nice portrayal of the Institute, its activities and participants! Dziękuję Magda for communicating your memories and experience with the outside world. —P.