Strona główna > Warto poczytać > Archiwum Opornika > Numer 36 (9/2008)

Bookmark and Share

PRZECIW KARZE ŚMIERCI

Anna Dąbrowska (2008-10-13)

Strona 5
Więcej fotek w galerii
Happening Amnesty
Fot. Anna Dąbrowska
Więcej fotek w galerii
10 października w godzinach popołudniowych przed ratuszem odbył się happening lubelskiej grupy Amnesty International przeciw karze śmierci. Zbierano podpisy pod petycjami zabraniającymi jej stosowania.

W trakcie kampanii organizatorzy zbierali podpisy pod trzema petycjami w sprawie odstąpienia od wykonania wyroków śmierci. Jedna z petycji skierowana jest do Premiera polskiego rządu Donalda Tuska i dotyczy wsparcia przez polskie władze przedłużenia o kolejny rok rezolucji Narodów Zjednoczonych w sprawie zaprzestania wykonywania kary śmierci na świecie.
Z raportów Amnesty International wynika np., iż:
• w 2007 roku, na co najmniej 1200 osobach wykonano wyroki śmierci. Jednak zabitych zostało znacznie więcej.
• w Chinach, Mongolii i Wietnamie liczba egzekucji objęta jest tajemnicą państwową.
• w 2007 roku w 24 krajach dokonano egzekucji, a w 51 państwach zapadły wyroki śmierci
• według szacunków nawet 27500 osób przebywa obecnie w celach śmierci.
W 2007 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ przegłosowało przyjęcie rezolucji w sprawie zaprzestania wykonywania kary śmierci. 

Kara śmierci:
Happening Amnesty
Fot. Anna Dąbrowska
Więcej fotek w galerii

Kara śmierci jest pogwałceniem prawa do życia. To najokrutniejsza, nieludzka i upokarzająca kara. Nie ma na nią miejsca we współczesnym systemie sprawiedliwości.
Egzekucja, tak jak tortury, pociąga za sobą świadome naruszenie nietykalności osobistej więźnia. Nawet tak zwane metody "humanitarne" takie jak śmiertelny zastrzyk mogą powodować potworne cierpienie.
Kara śmierci jest nieodwracalna. Wszystkie systemy sprawiedliwości popełniają błędy, i tak długo jak kara śmierci będzie stosowana wyroki śmierci wykonywane będą na niewinnych.
Kara śmierci jest ponadto dyskryminacyjna i często jest stosowana nieproporcjonalnie w stosunku do biednych, słabych i odrzuconych na margines, jak również wobec tych, których represyjne rządy chcą się pozbyć.
Kara śmierci nie odstrasza od popełnienia przestępstwa bardziej niż inne kary. W Kanadzie liczba zabójstw spadła o 40% w stosunku do roku 1975, co ciekawe kara śmierci została zniesiona w tym kraju w roku 1976.
Międzynarodowe traktaty dotyczące praw człowieka zakazują skazywania osób poniżej 18 roku życia na karę śmierci lub wykonywania takich wyroków. Jednak kilka państw nie zaprzestaje wykonywania kary śmierci na osobach małoletnich, gwałcąc swoje zobowiązania w stosunku do norm międzynarodowych.

Źródło: amnesty.org.plKomentarze
Aby dodać komentarz pod własnym nazwiskiem musisz się zalogować, lub napisać pod tymczasowym nickiem (wymaga aktywacji)

Nick:Komentarz:
Brak komentarzy