Strona główna > Projekty > Projekty > Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie

Bookmark and Share

14. Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie 2016

HF (2016-01-21)

Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Praw Człowieka w Filmie 

10- 13 maca 2016

Centrum Kultury w Lublinie - sala kinowa


10 marca 2016 czwartek


18:00
Rozpoczęcie festiwalu18:20 
Pokażcie to wszystko światu / Show All This to the World,
55 ' , 2015 Włochy reżyser: Andrea Deaglio
(napisy PL + ANG)

Andrea Deaglio prezentuje w swoim filmie studium konkretnego epizodu uchodźczo-migranckiego kryzysu w Europie. Nie siląc się na uogólnienia, chłodnym okiem obserwuje jeden dzień w Ventimiglia – nadmorskim miasteczku na granicy włosko-francuskiej, w którym utknęło kilkuset afrykańskich migrantów. Determinacja przybyszy, gotowych rzucać się ze skał w morze, by uniknąć aresztowania, kontrastuje z rzeczowym, choć mało skutecznym podejściem ścigających ich policjantów, a wszystko to pod okiem dziesiątek fotoreporterów i dziennikarzy. Bo też medialny show wokół trwającego kryzysu jest jednym z głównych tematów tego filmu. 


19:20
Salam / Salam Neighbor, 75 ' , 2015 USA, Jordania reżyser: Zach Ingrasci & Chris Temple
(napisy PL + ANG)

Chris Temple i Zach Ingrasci postanowili pokazać Zachodowi, jak to jest żyć w drugim co do wielkości obozie dla uchodźców na świecie – Za’atari w Jordanii, 11 kilometrów od granicy z Syrią. Współpracując z UNHCR, International Rescue Committe i Save the Children, uzyskali dostęp do obozu i zdecydowali, że zyski z filmu przekażą właśnie tym organizacjom. Młodzi filmowcy nie bardzo wiedzieli, czego się spodziewać i jak się zachować na miejscu, ale postawili sobie za cel zamieszkać w obozie w namiocie i zdobyć zaufanie uciekinierów z Syrii. Okazało się to łatwiejsze niż zakładali, spotkało ich ciepłe przyjęcie i otwartość. Powstał film szczery i intymny, pokazujący codzienne zmaganie się z rzeczywistością i ludzi starających się żyć normalnie mimo traumy czającej się w każdym wspomnieniu.
ZOBACZ TRAILER


20:40
Czeczenia. Wojna bez śladu/ Chechnya: War Without Trace, 86 ' , 2015 Francja reżyser: Manon Loizeau 
(napisy PL + ANG)

Odkrywając przerażającą rzeczywistość terroru i strachu za lśniącą fasadą odbudowanego Groznego, Manon Loizeau nie pozwala nam zapomnieć o wciąż trwającym dramacie Czeczenii. Z jednej strony uważnie obserwuje to, co rzuca się w oczy – rozbudowane rytuały ku czci Ramzana Kadyrowa, w czysto stalinowskim stylu kultu jednostki. Z drugiej – dzięki starannej dokumentacji zaświadcza o skali terroru wymuszanych zaginięć. Oficjalne masowe uroczystości, gloryfikujące nie tylko Kadyrowa, ale i Putina, przywodzą na myśl orwellowskie Ministerstwo Prawdy, w swoich wysiłkach stworzenia nowej tożsamości narodowej, w której nie byłoby śladu po dwóch krwawych wojnach. Tylko parę odważnych kobiet – krewnych wojennych ofiar – nadal poszukuje ich grobów. Ludzie boją się mówić i jedynie rosyjska pozarządowa organizacja Komitet Przeciw Torturom waży się rozmawiać z rodzinami szukającymi zaginionych. Nieustannie przeciwstawiając obrazy błyszczących wieżowców i kolorowych parad szeptanej jedynie prawdzie o opresji, Loizeau tworzy przejmujący portret narodu w stanie wielkiego zagrożenia.


11 marca 2016 piątek17:00 
Spotkanie

Mowa nienawiści nie jest zjawiskiem nowym. Doświadczmy jej na co dzień: napisy na murach, symbole, gesty, okrzyki, a nawet pobicia - tylko dlatego, że nie wyglądamy i nie myślimy tak samo. Ostatnio jest jej w przestrzeni publicznej coraz więcej. O tym jak każde z nas może reagować na mowę nienawiści opowie Dariusz Paczkowski oraz Piotr Cykowski z Fundacji Klamra, prezentując działania projektów Mow@ Miłości i Razem Przeciw Nienawiści.


19:00
Cyfrowi dysydenci / Digital Dissidents / Digitale Dissidenten, 90 ' , 2015 Niemcy, Norwegia reżyser: Cyril Tuschi
(napisy PL + ANG)

Dla jednych bohaterowie dla innych zdrajcy: Edward Snowden, William Drake i Thomas Binney oraz Annie Machon. W chwili, gdy podjęli decyzję o ujawnieniu tajnych dokumentów i złamaniu tajemnicy państwowej, stali się celem dla tych samych służb, dla których dotychczas pracowali. Co ich skłoniło do tak brzemiennych w skutki decyzji i – czy było warto? Jak bardzo zniszczono im życie przy użyciu środków prawnych i pozaprawnych oraz medialnej nagonki? Jak dalece nasze prawo do prywatności jest już tylko iluzją wobec wszechobecnej inwigilacji i czy sygnaliści, odsłaniający brutalną prawdę, mają na kogo liczyć? Odpowiedzi za te pytania poszukuje Cyril Tuschi w swoim najnowszym filmie.
ZOBACZ TRAILER


20:40
I wtedy… / Then Then Then, 30 ' , 2015 Kanada reżyser: Daniel Schioler
(napisy PL + ANG)

Ten zmontowany wyłącznie z fascynujących materiałów archiwalnych krótki film w pół godziny przybliża nam przełomowe momenty w historii obywatelskiego nieposłuszeństwa w USA. Od palenia dokumentów wykradzionych z komisji rekrutacyjnych podczas wojny w Wietnamie, poprzez nieznane szerzej szczegóły protestów podczas Konwencji Demokratycznej w Chicago, aż po niemal dwuletnią okupację wyspy Alcatraz przez Indian z Red Power w latach 1969-71. Wspaniałe przykłady grupowych działań non-violence i wyczyny samotników bez lęku stających naprzeciw całej potęgi państwa: dokument Schiolera to krótka, przejmująca lekcja historii – i hołd dla zapomnianych bohaterów demokracji.


21:20
Płomień / Flame, 23 ' , 2015 USA reżyser: dress code (Andre Andreev, Dan Covert)
(napisy PL + ANG)

Początek 2013 roku. Z powodu zastraszająco wysokich cen gazu i elektryczności Bułgarią wstrząsają największe od 1989 roku protesty uliczne. Obok demonstracji, blokad ulic i starć z policją pojawia się metoda protestu nieznana wcześniej bułgarskiej historii - w akcie sprzeciwu siedem osób dokonuje samospaleń. Jedną z nich jest bohater filmu, 37-letni artysta i pracownik budowlany, Plamen Goranow. Poprzez rozmowy z jego przyjaciółmi i dziennikarzami autorzy „Płomienia” próbują dotrzeć do powodów, które pchnęły Goranowa do tak skrajnego czynu.12 marca 2016 sobota14:00 
Warsztaty "Język zmienia rzeczywistość. Kobieta w języku, kobieta w świecie".


Język zmienia rzeczywistość. Kobieta w języku, kobieta w świecie.
Celem warsztatu jest krytyczna analiza języka mediów i reklamy, po to, by sprawdzić w jaki sposób to, jak mówimy o kobietach wpływa na nasze postrzeganie rzeczywistości. Sprawdzimy na czym polega mechanizm budowania stereotypu, w jaki sposób powstaje i funkcjonuje językowe wykluczenie oraz dlaczego żeńskie końcówki zawodów wywołują kontrowersje. Za pomocą analizy krótkich fragmentów współczesnych filmów i reklam oraz materiałów prasowych, będziemy zastanawiać się nad językowymi podstawami światopoglądu. Odpowiemy też na pytanie: jak mówić, by nie wykluczać?

Warsztat jest bezpłatny.
Zapisy: jolanta.prochowicz@gmail.com


17:00
Wróg / The Enemy, 26 ' , 2015 Kuba / zdjęcia: Tininiska Simpson
(napisy PL + ANG)

Tytułowy wróg to w dokumencie Aldemara Matiasa… komar gatunku aedes aegypti, przenoszący śmiertelnie groźną chorobę – dengę. Komunistyczne władze Kuby, z właściwym autorytarnym reżimom propagandowym zadęciem wydały bezlitosną wojnę niewielkiemu owadowi. Po Hawanie krążą grupy inspektorów sanitarnych, kontrolujących mieszkania w poszukiwaniu potencjalnych wylęgarni komarów. Udzielają rzeczowych porad i wlepiają mandaty abnegatom, którzy nie zamierzają wpuszczać ich do domów. Niezdyscyplinowani obywatele to nie jedyny problem kubańskiego Sanepidu: skuteczną walkę z komarami bardziej utrudnia rozdęta biurokracja i brak motywacji pracowników, których mało skutecznie zagrzewa do walki pełna militarnych odniesień propaganda. 


17:30
Ni Hao Holland / Ni Hao Holland, 25 ' , 2015 Holandia reżyser: Willem Timmers
(napisy PL + ANG)

Po świetnym dokumencie „Z kamerą wśród ludzi”, przedstawiającym turystkę do „egzotycznych krajów” jako gorzką komedię omyłek, tym razem Willem Timmers z równym talentem, poczuciem humoru i antropologiczną wyobraźnią prezentuje egzotykę à rebours – chińskie turystki w Holandii. W poszukiwaniu „autentyczności” wyjeżdżają ze swojego wielkiego miasta, by poznać „tradycyjną”, rolniczą kulturę holenderskiej wsi. Gdzie z kolei holenderscy gospodarze ubierają je w chodaki i kładą do łóżek z zamierzchłych epok. Podobnie jak w poprzednim filmie także tu zderzenie obu perspektyw – zwiedzających i goszczących – owocuje znakomitymi efektami komicznymi, ale też pobudza do niebanalnej refleksji nad międzykulturową psychologią i etyką. [mn]


18:00
Twarz Ukrainy - casting na Oksanę Baiul / The Face of Ukraine: Casting Oksana Baiul, 7 ' , 2014 Australia reżyser: Kitty Green
(napisy PL + ANG)

Kitty Green odwołuje się w swoim najnowszym krótkim filmie do postaci Oksany Baiul – pierwszej ukraińskiej medalistki olimpijskiej i symbolu odrodzonego państwa. Na ekranie widzimy po kolei kilkanaście dziewczynek odgrywających rolę narodowej bohaterki, której emocjonalna reakcja na olimpijski triumf niegdyś zjednoczyła Ukrainę. Dziś sytuacja w kraju jest jeszcze trudniejsza niż wówczas: łzy kilkuletnich bohaterek filmu nie są wynikiem dziecięcej egzaltacji, lecz dotarcia do przejmujących wojennych wspomnień.18:10
Kapitulacja / The Surrender,
23 ' , 2015 USA reżyser: Stephen Maing

Przyjęcie pożegnalne dla przyjaciół jedenastoletniego Stephena Kima i jego siostry odbyło się w ich rodzinnym mieszkaniu w Seulu w 1976 r. Kilkanaście lat później Kim kończy studia magisterskie z bezpieczeństwa narodowego na Uniwersytecie Harvarda, a następnie studia doktoranckie na Uniwersytecie Yale. W 2008 r. rozpoczyna pracę jako analityk w Departamencie Stanu, gdzie zajmuje się monitorowaniem programu nuklearnego Korei Północnej. Z raportów przygotowywanych przez Kima korzystają specjaliści i politycy takiego szczebla, jak Henry Kissinger czy Dick Cheney. Kariera Stephena Kima załamuje się w sierpniu 2010 r., kiedy na podstawie ustawy o szpiegostwie niespodziewanie zostają mu postawione zarzuty o stworzenie zagrożenia dla bezpieczeństwa narodowego przez ujawnienie tajnych informacji reporterowi telewizji FOX. 


18:40
Katastrofa na morzu / Shipwreck, 15 ' , 2014 Holandia reżyser: Morgan Knibbe

3 października 2013 roku w pobliżu włoskiej wyspy Lampedusa zatonęła łódź przewożąca 500 Erytrejczyków. Utonęło ponad 360 osób. Abraham, jeden z ocalałych, na pełnym wraków łodzi nabrzeżu opowiada o tragicznych doświadczeniach. Tymczasem port ogarnia coraz większy chaos, gdy setki trumien ładowane są na wojskowy statek. Siłę wyrazu tego krótkiego dokumentu podkreśla jeszcze jego celnie dobrany styl wizualny.
ZOBACZ TRAILER19:00
U fryzjera / Women in Sink,
36 ' , 2015 Izrael, Wielka Brytania reżyser: Iris Zaki

O czym rozmawiasz ze swoją fryzjerką czy swoim fryzjerem? O pogodzie? O piosence dochodzącej z radia? A gdyby podczas mycia głowy zadawano Ci pytania o nastroje w dzielnicy i sytuację w kraju? Gdyby wszystko działo się w muzułmańskiej części Hajfy, we fryzjerskim salonie arabskiej chrześcijanki, gdzie spotykają się muzułmanki i żydówki, a całość kręciłaby Irys Zaki, myjąc głowy swoim klientkom? Wtedy powstałby intymny portret lokalnej społeczności, koegzystującej w pokoju w niełatwych czasach.
ZOBACZ TRAILER13 marca 2016 niedziela14:00 Spacer
Ostatniego dnia postanowiliśmy wyjść na ulice i pokazać prawa człowieka. Spacer po Lublinie z motywem prawoczłowiecznym to świadome zwiedzanie centrum miasta. Przemierzając ulice Śródmieścia i Starego Miasta poznamy historię Lublina z perspektywy jego obywateli w różnych okresach historycznych. Jakie były prawa warunkujące codzienne życie? Które prawa zmieniły się na przestrzeni dziejów? Czy mieszkańcy Lublina mogli liczyć na równość i sprawiedliwość? Na te i wiele innych pytań związanych z prawami człowieka w historii Lublina odpowiemy podczas 2 godzinnego spaceru.

Spacer poprowadzi Dorota Zaniuk – pilotka wycieczek, kulturoznawczyni i członkini Homo Faber.
Zbiórka: Plac Litewski, przy "baobabie". Spacer jest bezpłatny, nie wymagamy zapisów.


17:00 Spotkanie

Podczas spotkania z kobietami z różnych kultur świata mieszkającymi obecnie w Polsce zastanowimy się nad różnymi wizerunkami kobiecości, będziemy dyskutować o tym, jak wpływa sytuacja geopolityczna, kultura i polityka wpływają na życie kobiet. Porozmawiamy także o tym, z jakimi problemami i wyzwaniami mierzą się na co dzień.


19:00
Pożegnanie z Afryką / Leaving Africa, 84 ' , 2015 Finlandia reżyser: Iiris Härmä

„Pożegnanie z Afryką” to przede wszystkim historia przyjaźni na całe życie. Riitta i Kata od 25 lat pracują razem na trudnym polu edukacji seksualnej w konserwatywnej Ugandzie. Riitta jest niezamężną Finką tuż przed emeryturą, rozwiedziona Ugandyjka Kata to jej najlepsza przyjaciółka. Mieszkają razem od lat – dla Katy, jej dzieci i wnuków Riitta jest częścią rodziny. Całe życie oddały swojej misji: w międzynarodowej organizacji pozarządowej organizują warsztaty dla kobiet i mężczyzn o seksualności, planowaniu rodziny, antykoncepcji, zdrowiu seksualnym, równouprawnieniu. Dyskutują z hierarchami. Burzą stereotypy i inspirują miejscowe kobiety. 
ZOBACZ TRAILER


20:30
Bez wyjścia. Historia Rehtaeh Parsons / No Place to Hide: The Rehtaeh Parsons Story, 48 ' , 2015 Kanada reżyser: Rama Rau
(napisy PL + ANG)

Życie 15-letniej Rehtaeh Parsons zamieniło się w piekło po jednej imprezie. Została zgwałcona przez kolegów w domu jednego z nich, czego z powodu nadmiaru wypitego alkoholu nie mogła pamiętać. Następnego dnia zdjęcie dokumentujące gwałt, za sprawą napastników, znalazło się w sieci. Zostało udostępnione tysiące razy w całej Kanadzie, a próby uzyskania pomocy policji przez 15-latkę i jej rodziców kończyły się niepowodzeniem. Dwa lata ciągłych upokorzeń i znęcania się doprowadziły do tragicznego samobójstwa Rehtaeh. Jej śmierć odbiła się echem na całym świecie, wywołując szeroką dyskusję na temat cyberprzemocy, kultury gwałtu i przemocy seksualnej w Internecie. Dzięki rosnącej presji społecznej i medialnej, kampanii internetowej oraz zaangażowaniu Anonymous, którzy zagrozili ujawnieniem tożsamości gwałcicieli, lokalny rząd Nowej Szkocji oraz Kanadyjska Królewska Policja zdecydowały o otwarciu sprawy i postawieniu napastników przed sądem. W 2014 roku Kanada, jako jedno z pierwszych państw na świecie, przyjęła prawo umożliwiające zwalczanie cyberprzemocy, nazywane również Prawem Rehtaeh.
ZOBACZ TRAILER


Do zobaczenia!

Kontakt do koordynacji:
Marta Sienkiewicz - koordynatorka festiwalu, tel. 515 092 412
Zrealizowano przy pomocy finansowej Miasta Lublin.