Strona główna > Projekty > Projekty > Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie

Bookmark and Share

14. Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie 2016

HF (2016-01-21)

Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Praw Człowieka w Filmie 

10- 13 maca 2016

Centrum Kultury w Lublinie - sala kinowa


10 marca 2016 czwartek


18:00
Rozpoczęcie festiwalu



18:20 
Pokażcie to wszystko światu / Show All This to the World,
55 ' , 2015 Włochy reżyser: Andrea Deaglio
(napisy PL + ANG)

Andrea Deaglio prezentuje w swoim filmie studium konkretnego epizodu uchodźczo-migranckiego kryzysu w Europie. Nie siląc się na uogólnienia, chłodnym okiem obserwuje jeden dzień w Ventimiglia – nadmorskim miasteczku na granicy włosko-francuskiej, w którym utknęło kilkuset afrykańskich migrantów. Determinacja przybyszy, gotowych rzucać się ze skał w morze, by uniknąć aresztowania, kontrastuje z rzeczowym, choć mało skutecznym podejściem ścigających ich policjantów, a wszystko to pod okiem dziesiątek fotoreporterów i dziennikarzy. Bo też medialny show wokół trwającego kryzysu jest jednym z głównych tematów tego filmu. 


19:20
Salam / Salam Neighbor, 75 ' , 2015 USA, Jordania reżyser: Zach Ingrasci & Chris Temple
(napisy PL + ANG)

Chris Temple i Zach Ingrasci postanowili pokazać Zachodowi, jak to jest żyć w drugim co do wielkości obozie dla uchodźców na świecie – Za’atari w Jordanii, 11 kilometrów od granicy z Syrią. Współpracując z UNHCR, International Rescue Committe i Save the Children, uzyskali dostęp do obozu i zdecydowali, że zyski z filmu przekażą właśnie tym organizacjom. Młodzi filmowcy nie bardzo wiedzieli, czego się spodziewać i jak się zachować na miejscu, ale postawili sobie za cel zamieszkać w obozie w namiocie i zdobyć zaufanie uciekinierów z Syrii. Okazało się to łatwiejsze niż zakładali, spotkało ich ciepłe przyjęcie i otwartość. Powstał film szczery i intymny, pokazujący codzienne zmaganie się z rzeczywistością i ludzi starających się żyć normalnie mimo traumy czającej się w każdym wspomnieniu.
ZOBACZ TRAILER


20:40
Czeczenia. Wojna bez śladu/ Chechnya: War Without Trace, 86 ' , 2015 Francja reżyser: Manon Loizeau 
(napisy PL + ANG)

Odkrywając przerażającą rzeczywistość terroru i strachu za lśniącą fasadą odbudowanego Groznego, Manon Loizeau nie pozwala nam zapomnieć o wciąż trwającym dramacie Czeczenii. Z jednej strony uważnie obserwuje to, co rzuca się w oczy – rozbudowane rytuały ku czci Ramzana Kadyrowa, w czysto stalinowskim stylu kultu jednostki. Z drugiej – dzięki starannej dokumentacji zaświadcza o skali terroru wymuszanych zaginięć. Oficjalne masowe uroczystości, gloryfikujące nie tylko Kadyrowa, ale i Putina, przywodzą na myśl orwellowskie Ministerstwo Prawdy, w swoich wysiłkach stworzenia nowej tożsamości narodowej, w której nie byłoby śladu po dwóch krwawych wojnach. Tylko parę odważnych kobiet – krewnych wojennych ofiar – nadal poszukuje ich grobów. Ludzie boją się mówić i jedynie rosyjska pozarządowa organizacja Komitet Przeciw Torturom waży się rozmawiać z rodzinami szukającymi zaginionych. Nieustannie przeciwstawiając obrazy błyszczących wieżowców i kolorowych parad szeptanej jedynie prawdzie o opresji, Loizeau tworzy przejmujący portret narodu w stanie wielkiego zagrożenia.


11 marca 2016 piątek



17:00 
Spotkanie

Mowa nienawiści nie jest zjawiskiem nowym. Doświadczmy jej na co dzień: napisy na murach, symbole, gesty, okrzyki, a nawet pobicia - tylko dlatego, że nie wyglądamy i nie myślimy tak samo. Ostatnio jest jej w przestrzeni publicznej coraz więcej. O tym jak każde z nas może reagować na mowę nienawiści opowie Dariusz Paczkowski oraz Piotr Cykowski z Fundacji Klamra, prezentując działania projektów Mow@ Miłości i Razem Przeciw Nienawiści.


19:00
Cyfrowi dysydenci / Digital Dissidents / Digitale Dissidenten, 90 ' , 2015 Niemcy, Norwegia reżyser: Cyril Tuschi
(napisy PL + ANG)

Dla jednych bohaterowie dla innych zdrajcy: Edward Snowden, William Drake i Thomas Binney oraz Annie Machon. W chwili, gdy podjęli decyzję o ujawnieniu tajnych dokumentów i złamaniu tajemnicy państwowej, stali się celem dla tych samych służb, dla których dotychczas pracowali. Co ich skłoniło do tak brzemiennych w skutki decyzji i – czy było warto? Jak bardzo zniszczono im życie przy użyciu środków prawnych i pozaprawnych oraz medialnej nagonki? Jak dalece nasze prawo do prywatności jest już tylko iluzją wobec wszechobecnej inwigilacji i czy sygnaliści, odsłaniający brutalną prawdę, mają na kogo liczyć? Odpowiedzi za te pytania poszukuje Cyril Tuschi w swoim najnowszym filmie.
ZOBACZ TRAILER


20:40
I wtedy… / Then Then Then, 30 ' , 2015 Kanada reżyser: Daniel Schioler
(napisy PL + ANG)

Ten zmontowany wyłącznie z fascynujących materiałów archiwalnych krótki film w pół godziny przybliża nam przełomowe momenty w historii obywatelskiego nieposłuszeństwa w USA. Od palenia dokumentów wykradzionych z komisji rekrutacyjnych podczas wojny w Wietnamie, poprzez nieznane szerzej szczegóły protestów podczas Konwencji Demokratycznej w Chicago, aż po niemal dwuletnią okupację wyspy Alcatraz przez Indian z Red Power w latach 1969-71. Wspaniałe przykłady grupowych działań non-violence i wyczyny samotników bez lęku stających naprzeciw całej potęgi państwa: dokument Schiolera to krótka, przejmująca lekcja historii – i hołd dla zapomnianych bohaterów demokracji.


21:20
Płomień / Flame, 23 ' , 2015 USA reżyser: dress code (Andre Andreev, Dan Covert)
(napisy PL + ANG)

Początek 2013 roku. Z powodu zastraszająco wysokich cen gazu i elektryczności Bułgarią wstrząsają największe od 1989 roku protesty uliczne. Obok demonstracji, blokad ulic i starć z policją pojawia się metoda protestu nieznana wcześniej bułgarskiej historii - w akcie sprzeciwu siedem osób dokonuje samospaleń. Jedną z nich jest bohater filmu, 37-letni artysta i pracownik budowlany, Plamen Goranow. Poprzez rozmowy z jego przyjaciółmi i dziennikarzami autorzy „Płomienia” próbują dotrzeć do powodów, które pchnęły Goranowa do tak skrajnego czynu.



12 marca 2016 sobota



14:00 
Warsztaty "Język zmienia rzeczywistość. Kobieta w języku, kobieta w świecie".


Język zmienia rzeczywistość. Kobieta w języku, kobieta w świecie.
Celem warsztatu jest krytyczna analiza języka mediów i reklamy, po to, by sprawdzić w jaki sposób to, jak mówimy o kobietach wpływa na nasze postrzeganie rzeczywistości. Sprawdzimy na czym polega mechanizm budowania stereotypu, w jaki sposób powstaje i funkcjonuje językowe wykluczenie oraz dlaczego żeńskie końcówki zawodów wywołują kontrowersje. Za pomocą analizy krótkich fragmentów współczesnych filmów i reklam oraz materiałów prasowych, będziemy zastanawiać się nad językowymi podstawami światopoglądu. Odpowiemy też na pytanie: jak mówić, by nie wykluczać?

Warsztat jest bezpłatny.
Zapisy: jolanta.prochowicz@gmail.com


17:00
Wróg / The Enemy, 26 ' , 2015 Kuba / zdjęcia: Tininiska Simpson
(napisy PL + ANG)

Tytułowy wróg to w dokumencie Aldemara Matiasa… komar gatunku aedes aegypti, przenoszący śmiertelnie groźną chorobę – dengę. Komunistyczne władze Kuby, z właściwym autorytarnym reżimom propagandowym zadęciem wydały bezlitosną wojnę niewielkiemu owadowi. Po Hawanie krążą grupy inspektorów sanitarnych, kontrolujących mieszkania w poszukiwaniu potencjalnych wylęgarni komarów. Udzielają rzeczowych porad i wlepiają mandaty abnegatom, którzy nie zamierzają wpuszczać ich do domów. Niezdyscyplinowani obywatele to nie jedyny problem kubańskiego Sanepidu: skuteczną walkę z komarami bardziej utrudnia rozdęta biurokracja i brak motywacji pracowników, których mało skutecznie zagrzewa do walki pełna militarnych odniesień propaganda. 


17:30
Ni Hao Holland / Ni Hao Holland, 25 ' , 2015 Holandia reżyser: Willem Timmers
(napisy PL + ANG)

Po świetnym dokumencie „Z kamerą wśród ludzi”, przedstawiającym turystkę do „egzotycznych krajów” jako gorzką komedię omyłek, tym razem Willem Timmers z równym talentem, poczuciem humoru i antropologiczną wyobraźnią prezentuje egzotykę à rebours – chińskie turystki w Holandii. W poszukiwaniu „autentyczności” wyjeżdżają ze swojego wielkiego miasta, by poznać „tradycyjną”, rolniczą kulturę holenderskiej wsi. Gdzie z kolei holenderscy gospodarze ubierają je w chodaki i kładą do łóżek z zamierzchłych epok. Podobnie jak w poprzednim filmie także tu zderzenie obu perspektyw – zwiedzających i goszczących – owocuje znakomitymi efektami komicznymi, ale też pobudza do niebanalnej refleksji nad międzykulturową psychologią i etyką. [mn]


18:00
Twarz Ukrainy - casting na Oksanę Baiul / The Face of Ukraine: Casting Oksana Baiul, 7 ' , 2014 Australia reżyser: Kitty Green
(napisy PL + ANG)

Kitty Green odwołuje się w swoim najnowszym krótkim filmie do postaci Oksany Baiul – pierwszej ukraińskiej medalistki olimpijskiej i symbolu odrodzonego państwa. Na ekranie widzimy po kolei kilkanaście dziewczynek odgrywających rolę narodowej bohaterki, której emocjonalna reakcja na olimpijski triumf niegdyś zjednoczyła Ukrainę. Dziś sytuacja w kraju jest jeszcze trudniejsza niż wówczas: łzy kilkuletnich bohaterek filmu nie są wynikiem dziecięcej egzaltacji, lecz dotarcia do przejmujących wojennych wspomnień.



18:10
Kapitulacja / The Surrender,
23 ' , 2015 USA reżyser: Stephen Maing

Przyjęcie pożegnalne dla przyjaciół jedenastoletniego Stephena Kima i jego siostry odbyło się w ich rodzinnym mieszkaniu w Seulu w 1976 r. Kilkanaście lat później Kim kończy studia magisterskie z bezpieczeństwa narodowego na Uniwersytecie Harvarda, a następnie studia doktoranckie na Uniwersytecie Yale. W 2008 r. rozpoczyna pracę jako analityk w Departamencie Stanu, gdzie zajmuje się monitorowaniem programu nuklearnego Korei Północnej. Z raportów przygotowywanych przez Kima korzystają specjaliści i politycy takiego szczebla, jak Henry Kissinger czy Dick Cheney. Kariera Stephena Kima załamuje się w sierpniu 2010 r., kiedy na podstawie ustawy o szpiegostwie niespodziewanie zostają mu postawione zarzuty o stworzenie zagrożenia dla bezpieczeństwa narodowego przez ujawnienie tajnych informacji reporterowi telewizji FOX. 


18:40
Katastrofa na morzu / Shipwreck, 15 ' , 2014 Holandia reżyser: Morgan Knibbe

3 października 2013 roku w pobliżu włoskiej wyspy Lampedusa zatonęła łódź przewożąca 500 Erytrejczyków. Utonęło ponad 360 osób. Abraham, jeden z ocalałych, na pełnym wraków łodzi nabrzeżu opowiada o tragicznych doświadczeniach. Tymczasem port ogarnia coraz większy chaos, gdy setki trumien ładowane są na wojskowy statek. Siłę wyrazu tego krótkiego dokumentu podkreśla jeszcze jego celnie dobrany styl wizualny.
ZOBACZ TRAILER



19:00
U fryzjera / Women in Sink,
36 ' , 2015 Izrael, Wielka Brytania reżyser: Iris Zaki

O czym rozmawiasz ze swoją fryzjerką czy swoim fryzjerem? O pogodzie? O piosence dochodzącej z radia? A gdyby podczas mycia głowy zadawano Ci pytania o nastroje w dzielnicy i sytuację w kraju? Gdyby wszystko działo się w muzułmańskiej części Hajfy, we fryzjerskim salonie arabskiej chrześcijanki, gdzie spotykają się muzułmanki i żydówki, a całość kręciłaby Irys Zaki, myjąc głowy swoim klientkom? Wtedy powstałby intymny portret lokalnej społeczności, koegzystującej w pokoju w niełatwych czasach.
ZOBACZ TRAILER



13 marca 2016 niedziela



14:00 Spacer
Ostatniego dnia postanowiliśmy wyjść na ulice i pokazać prawa człowieka. Spacer po Lublinie z motywem prawoczłowiecznym to świadome zwiedzanie centrum miasta. Przemierzając ulice Śródmieścia i Starego Miasta poznamy historię Lublina z perspektywy jego obywateli w różnych okresach historycznych. Jakie były prawa warunkujące codzienne życie? Które prawa zmieniły się na przestrzeni dziejów? Czy mieszkańcy Lublina mogli liczyć na równość i sprawiedliwość? Na te i wiele innych pytań związanych z prawami człowieka w historii Lublina odpowiemy podczas 2 godzinnego spaceru.

Spacer poprowadzi Dorota Zaniuk – pilotka wycieczek, kulturoznawczyni i członkini Homo Faber.
Zbiórka: Plac Litewski, przy "baobabie". Spacer jest bezpłatny, nie wymagamy zapisów.


17:00 Spotkanie

Podczas spotkania z kobietami z różnych kultur świata mieszkającymi obecnie w Polsce zastanowimy się nad różnymi wizerunkami kobiecości, będziemy dyskutować o tym, jak wpływa sytuacja geopolityczna, kultura i polityka wpływają na życie kobiet. Porozmawiamy także o tym, z jakimi problemami i wyzwaniami mierzą się na co dzień.


19:00
Pożegnanie z Afryką / Leaving Africa, 84 ' , 2015 Finlandia reżyser: Iiris Härmä

„Pożegnanie z Afryką” to przede wszystkim historia przyjaźni na całe życie. Riitta i Kata od 25 lat pracują razem na trudnym polu edukacji seksualnej w konserwatywnej Ugandzie. Riitta jest niezamężną Finką tuż przed emeryturą, rozwiedziona Ugandyjka Kata to jej najlepsza przyjaciółka. Mieszkają razem od lat – dla Katy, jej dzieci i wnuków Riitta jest częścią rodziny. Całe życie oddały swojej misji: w międzynarodowej organizacji pozarządowej organizują warsztaty dla kobiet i mężczyzn o seksualności, planowaniu rodziny, antykoncepcji, zdrowiu seksualnym, równouprawnieniu. Dyskutują z hierarchami. Burzą stereotypy i inspirują miejscowe kobiety. 
ZOBACZ TRAILER


20:30
Bez wyjścia. Historia Rehtaeh Parsons / No Place to Hide: The Rehtaeh Parsons Story, 48 ' , 2015 Kanada reżyser: Rama Rau
(napisy PL + ANG)

Życie 15-letniej Rehtaeh Parsons zamieniło się w piekło po jednej imprezie. Została zgwałcona przez kolegów w domu jednego z nich, czego z powodu nadmiaru wypitego alkoholu nie mogła pamiętać. Następnego dnia zdjęcie dokumentujące gwałt, za sprawą napastników, znalazło się w sieci. Zostało udostępnione tysiące razy w całej Kanadzie, a próby uzyskania pomocy policji przez 15-latkę i jej rodziców kończyły się niepowodzeniem. Dwa lata ciągłych upokorzeń i znęcania się doprowadziły do tragicznego samobójstwa Rehtaeh. Jej śmierć odbiła się echem na całym świecie, wywołując szeroką dyskusję na temat cyberprzemocy, kultury gwałtu i przemocy seksualnej w Internecie. Dzięki rosnącej presji społecznej i medialnej, kampanii internetowej oraz zaangażowaniu Anonymous, którzy zagrozili ujawnieniem tożsamości gwałcicieli, lokalny rząd Nowej Szkocji oraz Kanadyjska Królewska Policja zdecydowały o otwarciu sprawy i postawieniu napastników przed sądem. W 2014 roku Kanada, jako jedno z pierwszych państw na świecie, przyjęła prawo umożliwiające zwalczanie cyberprzemocy, nazywane również Prawem Rehtaeh.
ZOBACZ TRAILER


Do zobaczenia!

Kontakt do koordynacji:
Marta Sienkiewicz - koordynatorka festiwalu, tel. 515 092 412




Zrealizowano przy pomocy finansowej Miasta Lublin.