Strona główna > Aktualności > Archiwum > 2018

Bookmark and Share

Polacy Ukraińcy. Mity, plotki i fake news'y

Anna Dąbrowska (2018-11-28)

Mam przyjemność zaprezentować ostatnie wydawnictwo Stowarzyszenia Homo Faber: "Polacy Ukraińcy. Mity, plotki i fake news’y”, które właśnie się ukazało.

Kto rozpowszechnia twierdzenie, że Ukraina to nie państwo a część Rosji? Czy historia UPA to jedynie ludobójstwo na Wołyniu? Ilu uchodźców z Ukrainy faktycznie mieszka w Polsce? Czy Ukraińcy zabierają Polakom pracę?
Czy Polacy jeżdżą w Ukrainę jedynie po to, aby się zabawić? I skąd w Polakach przeświadczenie, że są lepsi? Ile faktycznie wiemy o sobie wzajemnie, my Polacy, my Ukraińcy...

Na książkę składa się 15 tekstów obalających najpopularniejsze i najbardziej krzywdzące mity, stereotypy i plotki pojawiające się w polsko-ukraińskim dialogu. Autorami i autorkami tekstów są wybitni znawcy danych tematów; wśród nich: Iza Chruślińska — publicystka i działaczka na rzecz dialogu, Piotr Tyma — prezes Związku Ukraińców w Polsce, Adam Balcer — wykładowca Studium Europy Wschodniej UW, Irena Dawid-Olczyk — współzałożycielka Fundacji przeciwko handlowi ludźmi i niewolnictwu La Strada, Witold Horowski — Konsul Honorowy Ukrainy w Poznaniu czy dr Mariusz Zajączkowski — historyk, adiunkt w Instytucie Studiów Politycznych PAN oraz w IPN w Lublinie.
Zobacz także

Polacy - Ukraińcy. Witamy w Lublinie (Projekty)


Przyglądając się coraz gorszym stosunkom polsko-ukraińskim nabraliśmy przekonania, że manipulacja, której ulegamy nienawidząc się coraz żarliwiej, bazuje na niewiedzy. Polacy, poza historycznymi hasłami używanymi w celach politycznych, właściwie nic nie wiedzą o Ukraińcach. Z kolei przyjeżdżający do Polski Ukraińcy, mimo pozornej bliskości kulturowej, o Polsce wiedzą z opowiadań, starych i nieaktualnych.

Z naszej perspektywy nie ma nic bardziej wybuchowego społecznie niż dwie grupy, niewiele o sobie wiedzące, poruszające się jedynie po sferze mitów i wyobrażeń. Dlatego postanowiliśmy zmierzyć się z mitami, plotkami i fake news’ami na temat obu narodów.


Książka w wersji pdf do pobrania (na dole strony) będzie dostępna od 1 lutego 2019. W styczniu zaprosimy na serię spotkań z autorami i autorkami w Warszawie i Przemyślu. 

Publikacja powstała w ramach projektu „Polacy Ukraińcy. Witamy w Lublinie” współfinansowanego przez Urząd Miasta Lublin, Wydział Strategii i Obsługi Inwestorów. Druk dofinansowany przez Fundusz Obywatelski.
Komentarze
Aby dodać komentarz pod własnym nazwiskiem musisz się zalogować, lub napisać pod tymczasowym nickiem (wymaga aktywacji)

Nick:Komentarz:
~Olo - 2019-02-24
ale gdzie można ściągnąć?