Strona główna > Projekty > Projekty > Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie

Bookmark and Share

17. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie

HF (2019-02-14)

ENGLISH  УКРАЇНСьКА МОВА           
WATCH DOCS na stałe wpisał się w filmową mapę Lublina i po raz 17 możemy oglądać najlepsze filmowe produkcje o prawach człowieka.  

Wszystkie projekcje filmowe będa się odbywać w
sali kinowej Centrum Kultury w Lublinie przy ul. Peowiaków 12


WATCH DOCS to jeden z największych na świecie imprez filmowych poświęconych prawom człowieka prezentujących filmy dokumentalne, w których zaangażowanie na rzecz praw jednostki łączy się ze sztuką filmową. Każdego roku na festiwalu pokazywanych jest blisko siedemdziesiąt światowej klasy filmów. Na międzynarodowym festiwalu w Warszawie, na festiwalu objazdowym w czterdziestu polskich miejscowościach i w ramach festiwalu on-line rocznie ogląda je łącznie ponad sto tysięcy widzów. WATCH DOCS jest najstarszym festiwalem filmów dokumentalnych w Warszawie – pierwsza edycja festiwalu odbyła się w 2001 roku.
 
WATCH DOCS to festiwal, na którym co roku można obejrzeć kilkadziesiąt premierowych pokazów i uczestniczyć w kilkunastu spotkaniach ze światowej sławy dokumentalistami. 
WATCH DOCS to spotkania i dyskusje panelowe z udziałem ekspertów, obrońców praw człowieka, publicystów i polityków. 

WATCH DOCS to ruch społeczny. Co roku w organizację międzynarodowej odsłony festiwalu zaangażowanych jest ponad stu wolontariuszy. Po międzynarodowym WATCH DOCS organizowany jest festiwal objazdowy, który powstał i rozwija się wyłącznie w wyniku inicjatyw oddolnych z całej Polski. W ostatnich latach festiwal objazdowy odbywa się w 40 miastach.

WATCH DOCS to wspólne przedsięwzięcie wiodącej polskiej organizacji obrony praw człowieka – Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, największego w Europie Środkowej i Wschodniej interdyscyplinarnego centrum sztuki – Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie. Na przestrzeni 10 lat do trzech głównych organizatorów dołączyło ponad siedemdziesięciu partnerów z całego kraju – współorganizatorów festiwalu objazdowego.

W Lublinie festiwal w tym roku pojawia się 17 raz! 

Zapraszamy do oglądania,

Do zobaczenia!


14 marca czwartek


18:00 
Gdy nadejdzie wojna
, 76 min., reż. Jan Gebert, 2018, Chorwacja Czechy
NAPISY PL

Dokumentalista, dziennikarz i historyk Jan Gebert przez trzy lata obserwował paramilitarną formację Słowacki Pobór. Oddział tworzy 200 młodych mężczyzn ze Słowacji, którzy w górskich lasach dobrowolnie przechodzą szkolenie wojskowe. W czasie narastającego kryzysu migracyjnego przygotowują się na to, żegdy przyjdzie wojna, oni w oddziałach samoobrony będą bronić swojej ojczyzny przed inwazją. Dokument Geberta to m.in. portret studenta Peter ŠvrčekPetra Švrčka, założyciela i dowódcy Słowackiego Poboru. Ekipa Geberta towarzyszyła chłopakom podczas forsujących treningów opartych na ścisłych regułach i bezwzględnych karach. Szokujące jest zachowanie instruktorów oddziału, a jego regulamin przypomina dyktatorski reżim.19:30
Stać nas na więcej
, 74 min, 2018 Czechy reżyseria: Robin Kvapil, Radim Procházka zdjęcia: Robin Kvapil, Petr Racek, Petr Salaba montaż: Dimitris Polyzos produkcja: Robin Kvapil, Radim Procházka;
NAPISY PL I ENGKampania prezydencka niszowego kandydata: czy zdrowy rozsądek może wygrać z populizmem?
Robin Kvapil – czeski reżyser i bloger, przerażony wizją kolejnej prezydenckiej kadencji Miloša Zemana, postanawia zrobić wszystko, by prezydenckie wybory w 2018 roku wreszcie wygrał ktoś inny. Włącza się jako doradca w kampanię wyborczą Michala Horáčka – biznesmena i niezależnego kandydata – i dokumentuje ją od wewnątrz. Kvapil i Radim Procházka – współreżyser filmu – rejestrują wszystko: narady, spotkania, telewizyjne debaty i prowokacje politycznych przeciwników Horáčka. Ich dynamiczny film odsłania kulisy działania speców od politycznego marketingu, ale pokazuje też, że w wielkiej polityce wciąż jest miejsce na zdrowy rozsądek.


21:00
Czeski Allah, 101 min, 2017 Czechy reżyseria: Zuzana Piussi zdjęcia: Zuzana Piussi montaż: Vít Janeček produkcja: Česká televize; NAPISY PL I ENGPo dwóch stronach barykady w czeskim sporze o uchodźców.
Choć w Czechach – podobnie jak w Polsce – liczba uchodźców jest bardzo niewielka, kwestia migracji i uchodźctwa skutecznie polaryzuje społeczeństwo i jest skwapliwie wykorzystywana do mobilizacji prawicowo zorientowanego elektoratu. Zuzanna Piussi przygląda się obu stronom debaty o uchodźcach. Rejestruje próby wzbudzania ksenofobicznych nastrojów przez ekstremistów, których z kolei cynicznie wykorzystuje prawicowy mainstream. Z drugiej strony – dokumentuje też niełatwą love story między znaną aktywistką pomagającą wolontariacko azylantom, a muzułmańskim mężczyzną.


15 marca piątek


18:00
Wojna informacyjna: Rosja kontra Zachód, 97 min, 2018 Francja reżyseria: Paul Moreira zdjęcia: Pedro Brito Da Fonseca, Emmanuel Bach, Denis Slepov montaż: Ludovic Gaillard produkcja: ARTE France, Premières Lignes;
NAPISY PL I ENGRosyjska machina propagandowa od podszewki.
Rosyjskie służby specjalne doprowadziły do perfekcji sztukę manipulowania informacją i uczyniły z niej skuteczną broń. Film Moreiry ukazuje przykłady prób ingerencji Rosji podczas wyborów prezydenckich we Francji i powiązania rosyjskich służb z francuską skrajną prawicą. Moreira odsłania kulisy funkcjonowania oficjalnych rosyjskich propagandowych mediów: Russia Today i Sputnika, ale sporo uwagi poświęca też pozostającym w cieniu anonimowym trybom propagandowej machiny - hakerom i internetowym trollom. Pokazuje także, w jaki sposób rosyjskim interesom służą pozornie niewinne happeningi i akcje publiczne, których celem jest polaryzacja społecznych nastrojów.

20:00
Panel dyskusyjny 

Paweł Cywiński – orientalista, kulturoznawca, geograf. Współtwórca Fundacji Polska Gościnność, która zajmuje się pomocą bezpośrednią uchodźcom w ramach inicjatywy Chlebem i Solą oraz prowadzi największy polskojęzyczny portal na temat uchodźców Uchodźcy.info. Współtwórca projektu post-turysta.pl, redaktor Magazynu Kontakt. Na co dzień pracuje na Wydziale Geografii i Studiów Regionalnych UW.--

dr hab. Jakub Nowak - Adiunkt w Zakładzie Dziennikarstwa na Wydziale Politologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.
Zajmuje się teoriami komunikowania i mediów, w szczególności: kulturami popularnymi online; nowymi wzorcami aktywności obywatelskiej online; zmianami na rynkach medialnych wywołanymi procesami konwergencji mediów; media alternatywnymi.

Spotkanie poprowadzi Agnieszka Lichnerowicz - polska dziennikarka, reporterka radia Tok FM, w którym prowadzi audycję Światopodgląd.


16 marca sobota


17:00 
Dobra zmiana, 77 min, 2018 Polska reżyseria: Konrad Szołajski zdjęcia: Michał Ślusarczyk montaż: Paweł Kowalik, Małgorzata Prociak produkcja: ZK Studio, TS Productions; 
NAPISY ENGMarta z Klubu Gazety Polskiej i Tita z KODu, czyli podzielona Polska czasów "dobrej zmiany".
Marta kieruje Klubem Gazety Polskiej w Gliwicach i działa w Strzelcach Reczypospolitej. Tita jest działaczką KODu. Obie są patriotkami, ale patriotyzm ich nie łączy. Wręcz przeciwnie, działalność społeczna stawia je po dwóch stronach politycznej barykady. Konrad Szołajski nie ocenia swoich bohaterek, wnika w ich światy i próbuje je zrozumieć. Towarzyszy Marcie i Ticie w domu i gdy działają w swoich stowarzyszeniach, jest nawet na zamkniętych spotkaniach aktywistów. Tworzy przejmujący, dokumentalny obraz głęboko podzielonej Polski czasu „Dobrej zmiany”.

18:30
Spotkanie z Aleksandrą Pezdą 

Aleksandra Pezda - dziennikarka i publicystka. Kilkanaście lat pracowała w Gazecie Wyborczej, prowadziła też autorski program w Radiu TOK FM. Ostatnio freelancerka, współpracuje m.in. z miesięcznikiem dla kobiet Uroda Życia. Specjalizuje się w problemach współczesnej edukacji, pisała m.in. o tym, jak szkoła się odnajduje wobec wyzwań cywilizacji cyfrowej.
Autorka książki „Koniec Epoki Kredy. Internet dla nauczycieli i rodziców”. Współautorka i prowadząca wielu konferencji i debat, dotyczących edukacji oraz problemów społecznych. Współzałożycielka w 2015 roku Koalicji Medycznej Marihuany- społecznego ruchu pacjentów, lekarzy, naukowców, instytucji pozarządowych na rzecz legalizacji marihuany do celów medycznych. Autorka książki „Zdrowaś Mario. Reportaże o medycznej marihuanie”.

Prowadzenie: Joanna Bednarczyk


20:00
Podziemie nadziei, 82 min, 2018 Polska reżyseria: Jan Bluz zdjęcia: Bartłomiej Bartosiewicz, Przemysław Chojnacki, Radosław Furmanek, Kamila Mysłek, Tomasz Ziółkowski montaż: Przemysław Chojnacki produkcja: BLUZ Media/ Centrum Technologii Audiowizualnych CeTA; 
FILM BĘDZIE DOSTĘPNY DLA OSÓB GŁUCHYCH - Z TŁUMACZENIEM MIGOWYM NA ŻYWOMedyczna marihuana w Polsce.
Choć fakty są jednoznaczne, leczenie marihuaną wciąż wzbudza w naszym kraju sporo emocji. Tytułowe podziemie nadziei to środowisko polskich zwolenników medycznej marihuany – od chorych i ich rodzin, poprzez lekarzy, którzy proponują swoim pacjentom taką terapię, aż po działaczy ruchów legalizacyjnych i tych, którzy lecznicze preparaty sprowadzają z zagranicy lub produkują na miejscu. Nielegalnie, bo marihuana jest wciąż w Polsce zakazana. Autor filmu porównuje sytuację w Polsce i w Hiszpanii, Słowenii oraz Izraelu. Dyskusje z ekspertami i lekarzami nie pozostawiają wątpliwości – na penalizacji marihuany korzystają tylko narkotykowi dealerzy.


17 marca niedziela


15:30 
Mój tata jest bratem mamy
, 76' 2018 Ukraina reżyseria: Vadym Ilkov zdjęcia: Vadym Ilkov montaż: Vadym Ilkov produkcja: Studio Garmata Film Production; NAPISY PL I ENGKijowski undergroundowy artysta w roli ojca córki chorej psychicznie siostry.
Tolik jest awangardowym artystą i muzykiem undergroundowej, queerowej sceny Kijowa. Jest także przybranym ojcem małej Katii, córki jego siostry, Anyi. Choroba psychiczna nie pozwala Anyi opiekować się na co dzień Katią. Doceniony za innowacyjność na festiwalu Visions du Réel film Wadima Ilkowa z melodyjną płynnością łączy momenty skrajnej samotności i intymnej rodzinnej bliskości, pustki i twórczego skupienia, wielkiego ciężaru i codziennej radości życia. Odważny, ale i subtelny, pełen szacunku portret niezwykłej rodziny autentycznością ujęcia koresponduje z osobistą i artystyczną szczerością swoich bohaterów.

17:00 
Młodzi idą dalej, 87 min, 2018 Kanada reżyseria: Slater Jewell - Kemker zdjęcia: Slater Jewell - Kemker montaż: Mike Munn, Nick Taylor produkcja: Scythia Films; NAPISY PLMłodzi eko-aktywiści kontra światowi przywódcy.
Kiedy w wieku 15 lat Slater Jewell-Kemker rozpoczynała realizację tego dokumentu, z pewnością nie spodziewała się, że pracę nad nim skończy dopiero 10 lat później. Przez cały ten okres z kamerą w ręku i ogromną determinacją podróżowała po świecie, śledząc przebieg kolejnych szczytów klimatycznych ONZ oraz dokumentując życie młodych aktywistów, dla których zmiana klimatu to nie tylko historie z gazet, ale równie często przerażająca codzienność rodzinnych miast i wsi. Film Jewell-Kemker niezwykle dobitnie pokazuje, że wciąż możemy uratować naszą planetę, jednak niezbędne do tego są działania każdego i każdej z nas i odważne polityczne decyzje wykraczające poza partykularne interesy najbogatszych państw świata.


18:40 Krótkie metrażeTwoja własna prawda
, 18 min, 2017 Wielka Brytania reżyseria: Charlie Lyne zdjęcia: Charlie Lyne montaż: Charlie Lyne produkcja: Loop Projects Limited, Field of Vision.
NAPISY PL

Czy Hillary Clinton kierowała gangiem handlarzy dziećmi?
4 grudnia 2016 r. Madison Welch przejechał ze swojego rodzinnego miasta Salisbury w Karolinie Północnej blisko 500 km, by dotrzeć do Waszyngtonu i w pizzerii Comet trzykrotnie wystrzelić z karabinu AR-15. Pobudki Welcha są znane. Krążące w Internecie maile, rzekomo wykradzione przez rosyjski kolektyw hakerski, jednoznacznie wskazywały, że waszyngtońska pizzeria była jedynie przykrywką dla gangu handlarzy dziećmi, kierowanego przez Hillary Clinton. W swoim przewrotnym i dynamicznie zmontowanym dokumencie kreacyjnym Charlie Lyne analizuje fenomen fake news i dowodzi, że zdrowy rozsądek od wiary w teorie spiskowe dzieli bardzo cienka granica.

Atomowi żołnierzee, 22 min, 2018 USA, Holandia reżyseria: Morgan Knibbe zdjęcia: Morgan Knibbe montaż: Morgan Knibbe produkcja: Morgan Knibbe.
NAPISY PL

Żołnierze – świadkowie amerykańskich prób nuklearnych z lat 50. przerywają milczenie.
Po pół wielu wymuszonego milczenia atomowi żołnierze składają swoje wstrząsające świadectwa. W filmie Morgana Knibbe ostatni żyjący świadkowie amerykańskich prób nuklearnych z lat. 50. opisują tamto doświadczenie, które na zawsze zmieniło ich życie.

Anubumin
, 18 min, 2017 Austria, Australia reżyseria: Zanny Begg, Oliver Ressler zdjęcia: William Robertson montaż: Zanny Begg, Oliver Ressler
NAPISY PL

Australijskie obozy dla uchodźców na Nauru - tropikalne piekło.
Uzależnione od międzynarodowej pomocy niewielkie wyspiarskie Nauru na Pacyfiku jest miejscem, w którym Australijczycy przetrzymują niechcianych gości. Film Resslera i Begg zawiera unikalne, zarejestrowane ukrytą kamerą nagrania z ośrodków, gdzie w nieludzkich warunkach przetrzymywani są azylanci. Zdjęciom towarzyszą wypowiedzi byłych pracowników – sygnalistów, opisujących tragiczną sytuację ludzi skazanych bezterminowo na pobyt w tropikalnym piekle.

20:00
Śpiewać,
52 min, 2018 Polska, Rosja reżyseria: Olga Korotkaya zdjęcia: Marta Stysiak montaż: Danizat Abitova produkcja: Arkana Studio; NAPISY PL i ENG


Śpiew gardłowy w republice Tuwy i jego genderowe konotacje.
Śpiew gardłowy zwany chöömej to fascynująca muzyczna tradycja syberyjskiej Republiki Tuwy. Jak bardzo fascynująca, najlepiej chyba dowodzi fakt, że kulturowo zarezerwowano ją dla mężczyzn. I wykluczenie kobiet zawarowano wierzeniami, według których praktykowanie przez nie chöömej prowadzi do bezpłodności. Główna bohaterka filmu, Czoduraa Tumat, jest mistrzynią i nauczycielką tuwińskiego śpiewu gardłowego. Ale uczy głównie chłopców. Jej parę uczennic ukrywa swoją pasję przed rodzinami i unika trudnej konfrontacji z potęgą tradycji. Czy chöömej da im siłę do walki o osobistą wolność?Do zobaczenia w kinie :)