Strona główna > Projekty > Zrealizowane

Bookmark and Share

Przechadzka po Brzeźnie

HF (2008-11-15)

Film | Galeria  | Kino objazdowe


Fot. Dorota Piskor
Więcej fotek w galerii


"Przechadzka po Brzeźnie" to kolejny projekt edukacyjno-animacyjny Stowarzyszenia Homo Faber. Tym razem działania toczą się w Brzeźnie. Uczestnikami projektu są uczennice i uczniowie 3 i 6 klasy Szkoły Podstawowej w ZSO z OI. Koordynatorkami ze strony szkoły są nauczycielki: Renata Górska i Anna Jabłońska.

Brzeźno jest małą miejscowością położoną obok Chełma, która od zawsze leżała na styku przenikania się dwóch kultur i wyznań: prawosławia i katolicyzmu. Chociaż pierwsza wzmianka, dotycząca tej wsi pochodzi z 1443 roku, w źródłach pisanych, dotyczących tego regionu, jest niewiele wiadomości na temat jej historii. Z powodu przesiedleń większość z obecnie żyjących mieszkańców Brzeźna to ludzie napływowi. W miejscowości żyje tylko kilkanaście rodzin, pamiętających czasy przedwojenne. Z kolei byli mieszkańcy Brzeźna i ich potomkowie mieszkają w dużej mierze w okolicy Olsztyna, a także na Ukrainie. Zarówno obecnym jak i poprzednim mieszkańcom Brzeźna chcemy zaproponować Przechadzkę po Brzeźnie, w trakcie której pokażemy wiele ciekawych miejsc związanych z historią miejscowości. Chcemy nakręcić film, gdyż ta forma, jak pokazują nasze wcześniejsze doświadczenia, najbliższa jest młodym ludziom. Bazą, na której powstanie scenariusz, stanowić będą wspomnienia mieszkańców Brzeźna. Praca nad filmem to warsztaty dotyczące historii Brzeźna widzianej przez pryzmat mieszkańców miejscowości, to także poszukiwanie śladów, wspomnień i dokumentów o przeszłości.

Od października 2008 r. uczestnicy projektu biorą udział w warsztatach historycznych, muzycznych, teatralno-aktorskich, by w kwietniu nakręcić film o swojej miejscowości. Premiera filmu odbyła się 28 czerwca 2009 roku o godz. 15 w Wiejskim Domu Kultury w Brzeźnie.

Projekt "Przechadzka po Brzeźnie" realizujemy wspólnie z Zespołem Szkół Ogólnokształcącym z Oddziałami Integracyjnymi w Brzeźnie oraz  Kinoteatr Projekt - Centrum Kultury w Lublinie. Środki na realizację projektu pochodzą z programu "Dla Tolerancji" Fundacji im. Stefana Batorego.Andrzej Palczyński, Andrzej Rusin
Fot. Anna Dąbrowska
Więcej fotek w galerii

 
W dniach 22-24 kwietnia ekipa Stowarzyszenia Homo Faber wybrała się do Brzeźna, by razem z uczniami i nauczycielkami nakręcić materiał.

Zobacz także

70 lat od zburzenia cerkwi (Aktualności)

POCZĄTEK DRAMATU (Warto poczytać)

O projekcie "Przechadzka po Brzeźnie" (O nas)

Daj się zabrać na przechadzkę po Brzeźnie (Aktualności)

Przechadzka po Brzeźnie - pokaz premierowy (Aktualności)

Rusza wakacyjne kino objazdowe (Aktualności)

Integracja (Programy)