Strona główna > O nas > W mediach

Bookmark and Share

Media o Festiwalu Filmu Queer

HF (2008-12-11)


Fot. Anna Dąbrowska
Więcej fotek w galerii
Festiwal Filmu Queer „A million different loves!?”

Pierwszą w Lublinie imprezą kulturalną, poruszającą tematykę równości płci, praw oraz dyskryminacji osób ze względu na płeć i orientację seksualną, jest zaczynający się 9 grudnia Festiwal Filmu Queer „A million different loves!?”. Przegląd potrwa do 12 grudnia. Filmy będą prezentowane w Przestrzeni Działań Twórczych „Tektura”. Start codziennie o godz. 17. Oprócz filmów w trakcie pierwszej edycji festiwalu w Lublinie będą spotkania z udziałem Kazimiery Szczuki i Krzysztofa Tomasika, autora „Homobiografie”.

Gazeta Wyborcza Lublin
2008-12-05


Pierwszy gejowski festiwal

Ruch LGBT (czytaj lesbijki, geje, biseksualiści, transseksualiści) obecny w dużych miastach Polski, trafił także do Lublina. Dziś w klubie Tektura odbędzie się pierwszy w naszym mieście Festiwal Filmu Queer „a million different loves!?”
Być queer to jasno i otwarcie mówić o odmiennościach seksualnych.
- Festiwal jest formą protestu przeciwko dyskryminacji ludzi ze względu na płeć i orientację seksualną. To jednej z najbardziej palących problemów w dziedzinie praw człowieka w naszym kraju – uważają członkowie Stowarzyszenia Homo Faber, organizatorzy wydarzenia.
Projekcjom towarzyszyć będą debaty o kulturze queerowskiej, z udziałem m.in. Kazimiery Szczuki. Poprowadzi je dr Tomasz Kitliński, filozof z UMCS, autor książek „Obcy jest w nas” i „Miłość i demokracja. Rozważania o kwestii homoseksualnej w Polsce”. – Spodziewam się dużego zainteresowania imprezą. Świat już zaakceptował odmienność seksualną i ważne, aby tak samo stało się w Lublinie, mieście Józefa Czechowicza, który nie taił swojego homoseksualizmu – podkreśla Kitliński.

Teresa Dras                                                                                               
Zobacz także

Festiwal Filmu Queer - suplement (Aktualności)

Festiwal Filmu Queer "a million different loves!?" (Aktualności)

2008 (Projekty)


Kurier Lubelski
2008-12-09


Różni, ale równi to hasło gejów i UE

„All different, all equel” – “Wszyscy różni, wszyscy równi” – to hasło Unii Europejskiej. Wiemy, co znaczy. Wszystkie państwa członkowskie, zachowując swoją odrębność, traktowane są na tych samych zasadach. Hasło natychmiast podchwycił ruch gejowsko-lesbijski. Chcemy być traktowani tak, jak w każdym demokratycznym ustroju traktuje się mniejszości. Nauczcie się szanować odrębność seksualną tak samo, jak każdą inną; kulturową, religijną, obyczajową – mówili przedstawiciele ruchu LGBT (lesbijki, geje, biseksualiści, transseksualiści). Zachód już się wyleczył z homofobii, Polakom przychodzi to trudniej, chociaż geje i lesbijki coraz częściej pojawiają się na naszych ekranach („Lejdies”, „Senność”). Skoro polubiliśmy gejowskie kino, z Almodovarem na czele, może czas polubić samych gejów?

Teresa Dras
Kurier Lubelski
2008-12-09


Kochali inaczej w Tekturze

W środę, w lubelskim Ośrodku Działań Twórczych Tektura miały miejsce pokazy filmowe. Dotyczyły tematyki tolerancji odmiennych orientacji seksualnych. Gościem specjalnym była Kazimiera Szczuka.

"Trans-Misja" i „Parada Równości 2005” - te dwa filmy obejrzeliśmy podczas dzisiejszego pokazu. - Chcemy propagować tolerancję, dzięki tego typu akcjom, i pokazać z jakimi problemami w naszym kraju borykają się geje, lesbijki i transseksualiści - wyjaśnia Piotr Choroś ze stowarzyszenia Homo Faber, które zorganizowało pokaz.

- Lublin nie słynie z tolerancji. Problem leży w myśleniu ludzi i uważam, że gdyby byli bardziej otwarci na kwestie związane z odmienna orientacją seksualną, to nie byłoby w tym zjawisku żadnej egzotyki i stałoby się ono rzeczą zupełnie normalną - komentuje obecna na pokazie Kazimiera Szczuka, która odpowiadała na zadawane przez widzów pytania.

W ramach pokazu Tektura proponuje w czwartek film „Homo.pl”. Około 18.45 publiczność spotka się z Krzysztofem Tomasikiem, autorem książki Homobiografie. Wieczorem film „Homo Father”, „Queeropolis” oraz Derniers Mots / Parting Words.

Z kolei w piątek widzowie obejrzą produkcje “Not That Kind of Christian!!”, “68 Pages”, “Last Full Show” oraz dokument “I Bóg stworzył transwestytę”. Początek pokazu o godzinie 17.00.

Aby zobaczyć video kliknij tutaj.                                                                                                      

Bartłomiej Budzyński, Łukasz Dudkowski
Moje Miasto Lublin
2008-12-10


Kliknij tutaj, aby obejrzeć relację ze spotkania z Kazimierą Szczuką przygotowaną przez Radosława Bombę z portalu Wiedza i Edukacja.


Kliknij tutaj, aby przeczytać relację z festiwalu Tomasza Kitlińskiego zamieszczoną na portalu homiki.pl.