Strona główna > Projekty > Zrealizowane

Bookmark and Share

Rozbawione przedszkole

HF (2013-03-27)

Stanowisko pracy.
Fot. Marta Sienkiewicz
Więcej fotek w galerii

"Rozbawione przedszkole" to propozycja działań kulturalnych i edukacyjnych dla dzieci uchodźczych mieszkających w Ośrodku dla Cudzoziemców przy ulicy Wrońskiej.
Projekt to zaplanowany cykl różnorodnych zajęć artystycznych (warsztaty plastyczne, ruchowe, muzyczne, czytanie bajek itd.) skierowany do dzieci w wieku przedszkolnym.
Dzieci mieszkające w ośrodku, w większości są narodowości czeczeńskiej i zupełnie obca jest im kultura polska. Zajęcia przygotowane specjalnie dla tych dzieci zawierają elementy podkreślające różnorodność kulturową – na zasadzie podobieństw jak i różnic.
Uwrażliwiając dzieci na to, co odmienne, zajęcia będą sposobem na promowanie tolerancji i dialogu międzykulturowego. Jedną z form zajęć, które mają na celu edukację kulturalną i jednocześnie ćwiczenie koncentracji u małych dzieci, jest czytanie.


Gotowe?
Fot. Marta Sienkiewicz
Więcej fotek w galerii
 
Z racji tego, że rok 2013 ogłoszony został rokiem Juliana Tuwima, chcemy poprzez jego twórczość przekazać dzieciom pewne wartości i ideały, które obowiązują w "naszym" kręgu kulturowym. W każdych zajęciach
uczestniczyć będzie Czeczenka, która wesprze nas swoją wiedzą na temat kultury czeczeńskiej oraz pomoże w przełamaniu bariery językowej.
Zajęcia ruchowe i muzyczne mają na celu podnieść sprawność fizyczną dziecka, doskonalić poczucie rytmu, ćwiczyć pamięć ruchowo-taneczną, ale też wzmocnić ich tożsamość kulturową poprzez wprowadzenie podstawowych kroków tańca „lezginki” - narodowego tańca czeczeńskiego oraz zapoznanie dzieci z rytmami czeczeńskimi.


Projekt wpisuje się także w założenia finałowej aplikacji Lublina w konkursie o zdobycie tytułu Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 roku. Jednym z założeń programu jest otwarcie się na cudzoziemców mieszkających w Lublinie i włączenie ich w działania kulturalne, np. projekt „Gość gospodarzem”.

W trakcie zajęć dzieci przygotują scenografię do wiersza Juliana Tuwima "Abecadło", wcielą się także w rolę recytatorek i recytatorów i przeczytają wiersz. Wszystko to zostanie uwiecznione na materiale video. Efekty zaprezentujemy w lipcu 2013 roku. 

 
Zrealizowano przy pomocy finansowej Miasta Lublin.

 


Komentarze
Aby dodać komentarz pod własnym nazwiskiem musisz się zalogować, lub napisać pod tymczasowym nickiem (wymaga aktywacji)

Nick:Komentarz:
Brak komentarzy