Strona główna > Aktualności > Archiwum > 2013

Bookmark and Share

Refugee Review - przegląd filmów o tematyce uchodźczej znów w Lublinie!

HF (2013-06-10)


VIII Przegląd filmów Refugee Review
 
organizowany jest przez Polską Akcję Humanitarną  z okazji Międzynarodowego Dnia Uchodźcy, obchodzonego 20 czerwca na całym świecie. 
Obchody Dnia Uchodźcy mają zachęcić społeczeństwo do refleksji nad sytuacją uchodźców w Polsce i na świecie. 
 
W tym roku prezentowane będą przede wszystkim filmy dokumentalne ostatnich lat poruszające najróżniejsze aspekty życia uchodźców. Są to filmy, które gościły na wielu festiwalach filmowych dotykających praw człowieka odbywających się na całym świecie.
 
Serdecznie zapraszamy!


Festiwal w Lublinie potrwa trzy dni - od 20 do 22 czerwca.
Wszystkie pokazy odbywają się w Kawiarni Kawka, Okopowa 9 i 1/2.
Wstęp na filmy oczywiście wolny.

W czasie festiwalu będziecie mieli okazję porozmawiać z nami o pracy w lubelskim Ośrodku dla Cudzoziemców przy ul. Wrońskiej, gdzie od 2012 roku prowadzimy świetlicę dla mieszkających tam dzieci.

Projekt "Wsparcie integracji dzieci uchodźców" finansowany jest przez Europejski Fundusz na rzecz Uchodźców i budżet państwa umowa nr 1/13/EFU/2011 z dn. 05.04.2013. Zrealizowano przy pomocy finansowej Miasta Lublin.


PROGRAM POKAZÓW20.06, czwartek

18:00 Oburzeni / Indignados/ reż. Tony Gatlif, Francja 2012, 90 min
19:45 To tylko wiatr / Csak a szél/ reż. Bence Fliegauf, Węgry, Niemcy, Francja 2012, 87 min21.06 piątek

18:00 Obóz/ The camp/ reż. Mark Monti, Wielka Brytania, Tajlandia 2012, 10 min
Pan Lazhar/ Monsieur Lazhar / reż. Philippe Falardeau, Kanada 2011, 94 min

20:00 Ulisses/ The Ulysses/ reż. Agata Maciaszek i Alberto Garcia Ortiz, Hiszpania,
2011, 83 min22.06 sobota

18:00 Inne życie/ Another life/ reż. Aleandre Dereims, Francja 2011, 80 min

19:45 Inna Europa/ Other Europe / reż. Rosella Schillaci, Włochy 2011, 75 minSEKCJA PANORAMA:


Oburzeni / Indignados/ , reż. Tony Gatlif, Francja 2012, 90 min 
Film nagrodzony na MFF Berlinale w 2011 r. „Oburzeni” Tony'ego Gatlifa, twórcy kultowych „Exils”, „Gadjo dilo” i „Vengo”, zabierają widzów w podróż po zrewoltowanej Europie. Betty, młoda dziewczyna z Afryki, trafia w sam środek Ruchu Oburzonych i przyłącza się do manifestujących na ulicach Madrytu ludzi.To tylko wiatr/ Csak a szél/ reż. Bence Fliegauf, Węgry/Niemcy/Francja 2012, 87 min

Film był oficjalnym węgierskim kandydatem do Oscara w tym roku, otrzymał także Srebrnego Niedźwiedzia – Grand Prix Jury na Berlinale 2012.
Wieści o zabójstwie kolejnej romskiej rodziny szybko rozchodzą się po okolicy. Sprawcy zbiegli i nikt nie wie, kto mógł popełnić tę i poprzednie zbrodnie, ani kto będzie następny… Policja podejrzewa się, że przestępstwa miały podłoże rasistowskie. Dla rodziny Mari, mieszkającej w pobliżu, ostatnie morderstwo jest jedynie potwierdzeniem utajonych, głęboko ukrytych lęków. Żyjąc nadzieją na rychłe wyrwanie się z grozy, która ich otacza, cała rodzina stara się przetrwać kolejny dzień. Rio się przygotowuje...Pan Lazhar/ Monsieur Lazhar / reż. Philippe Falardeau, Kanada 2011, 94 min 

Obraz nominowany do Oscara za najlepszy film nieanglojęzyczny w 2012 r.
Jeden z uczniów odkrywa powieszoną w sali lekcyjnej nauczycielkę. Jej samobójstwo mocno odbija się na psychice dzieci. Tymczasem szkoła musi funkcjonować normalnie. Pojawia się nowy nauczyciel, algierski emigrant, którego niekonwencjonalne metody szybko zaczynają przynosić zaskakujące rezultaty. "Pan Lazhar" to niezwykle przejmująca, pełna ciepła i łez opowieść o tym, jak ludzie radzą sobie z poczuciem winy w obliczu tragedii.
SEKCJA DOKUMENTY:


Obóz/ The Camp/ reż. Mark Monti, Wielka Brytania, Tajlandia 2012, 10 min

Ten krótki, artystyczny film ukazuje codzienność obozu dla birmańskich uchodźców w Tajlandii. Obóz Mae La jest zamkniętą enklawą, pilnowaną przez tajlandzką armię. 50 tysięcy mieszkańców to głównie Karenowie, prześladowani przez birmański rząd. Piękny obraz, bez dialogów, z melancholijną muzyką, podkreśla wieczną tymczasowość obozu. Dopiero z końcowych napisów dowiadujemy się, co właśnie zobaczyliśmy, jednak od początku do pewnego stopnia to przeczuwamy.


ULISSES / The Ulysses/ reż. Agata Maciaszek i Alberto Garcia Ortiz, Hiszpania / 2011 / 83 min

Na pokrytych gęstym lasem wzgórzach nad Ceutą, hiszpańską enklawą na wybrzeżu Maroka, 57 młodych Hindusów oczekuje na swój los w prowizorycznym osiedlu, które wybudowali, by uniknąć deportacji. Przy bogatej oprawie wizualnej film towarzyszy im w codziennej walce o przetrwanie, w oczekiwaniu na możliwość pokonania tych ostatnich 14 km dzielących ich od Europy. Czy uda im się tam dotrzeć?Inne życie/ Another life/ reż. Aleandre Dereims, Francja / 2011 r. / 80 min 

Film nagradzany na wielu festiwalach międzynarodowych, m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Amsterdamie ( IDFA 2011).
Każdego roku setki tysięcy Afrykańczyków ryzykują życiem, próbując przedostać się do Europy. Ten film opowiada ich historię, którzy początkowo pełni nadziei na nowe życie, muszą mierzyć się z brutalną rzeczywistością obozów dla internowanych i skorumpowanych urzędników.Inna Europa/ Other Europe/ reż. Rossella Schillaci, Włochy / 2011 r. / 75 min

Od 2008 r. w opuszczonej klinice w Turynie, mieście przemysłowym położonym w północnych Włoszech, mieszka na dziko ponad 200 uchodźców. Khaled, Shukri i Ali, tak samo jak pozostali emigranci, przeszli przez piekło, zanim udało im się dostać do Włoch. Przekroczyli granicę i chcą żyć normalnie, ale nadzieja ta nie wytrzymuje konfrontacji z życiem w zawieszeniu. Film opowiada ich historię na przestrzeni kilku lat, pokazując jak wygląda życie, razem z nieuniknionymi problemami.


Organizator zastrzega sobie możliwość dokonywania zmian w programie.
Więcej informacji na www.refugee.pl, www.pah.org.pl oraz facebook.com/PolskaAkcjaHumanitarna
Komentarze
Aby dodać komentarz pod własnym nazwiskiem musisz się zalogować, lub napisać pod tymczasowym nickiem (wymaga aktywacji)

Nick:Komentarz:
Brak komentarzy