Strona główna > Projekty > Zrealizowane

Bookmark and Share

Lemel i Cypa

(2008-03-31)

Pomysł przyszedł sam. Podczas wakacyjnej podróży "Śladami Singera" usłyszeliśmy historię o objazdowym kinie, które, zatrzymując się w małych miasteczkach na Lubelszczyźnie, elektryzowało społeczność. 

Dziś, w czasach zestawów kina domowego, wypożyczalni wideo, telewizji satelitarnych i programów do ściągania plików z internetu film sam w sobie nie stanowi już takiej atrakcji, chyba że... gra w nim koleżanka z klasy, syn sąsiada i garnek babci. 

Do projektu, który jako cel wyznaczył nakręcenie filmu, zaprosiliśmy uczniów gimnazjum w Ulanowie. Przez pół roku poprzez zabawę odkrywali zapomnianą historię swojego miasteczka, historię sąsiadów - Polaków i Żydów. Chodziliśmy uliczkami szukając śladów, próbując odnaleźć dawne ramy miasteczka, odczytywaliśmy macewy na pobliskim kirkucie, pytaliśmy, jak wyglądali tamci mieszkańcy. A potem czytaliśmy opowiadania I. B. Singera. I wybraliśmy jedno z nich. Lemel i Cypa - ona z
Plakat do filmu Lemel i Cypa
Fot. Piotr Skrzypczak
Więcej fotek w galerii
Ulanowa, on z Chełma. Para głupców, którzy dzięki podszeptom sprytnego swata pobrali się, poznali i pokochali, właśnie w tej kolejności. Dzięki warsztatom wiemy, jak ubrać Lemela, uczesać Cypę, pokazać święto szawuot, co to jest mykwa i kiedy żydzi modlili się w synagodze. Wesoła opowieść niesie proste przesłanie - pomimo różnic, śmieszą nas te same historie. 

Zobacz także

Lemel i Cypa (Multimedia)

O projekcie Lemel i Cypa w mediach (O nas)

NAKRĘCILIŚMY (Warto poczytać)

Więcej na stronie projektu.