Bookmark and Share

Spotkanie na i o kirkucie

AO (2008-06-19)

Stary kirkut na Kalinowszczyźnie. 2006
Fot. Marcin Fedorowicz
Więcej fotek w galerii
W ramach czerwcowych spotkań, na których poruszamy się po nieistniejącym już w Lublinie mieście żydowskim tym razem zapraszamy na spotkanie poświęcone staremu kirkutowi na Kalinowszczyźnie. Ola Gulińska opowiedziała o najważniejszych macewach a tym samym o ważnych obywatelach miasta, zagłębialiśmy się również w symbolikę macew. Na spacer po kirkucie zjawiło się sporo osób, i co szczególnie nas cieszy, w różnym wieku


Cykl spotkań zakończony zostanie akcją uliczną przypominającą historię, którą niesie ze sobą studzienka stojąca na placu manewrowym PKS. Studzienka jest ostatnim świadkiem żydowskiej dzielnicy.


Samuel Lejb Schneiderman: Idę dalej; cisza coraz głębsza, domki aż do okienek zakopane w ziemię - i oto najstarszy cmentarz żydowski. Pod górę ciągnie się drewniany płot. Jak rogi jelenie sterczą uschnięte korony rozpadających się dębów. Tu leżą mędrcy Lublina.
Na dole znajdują się groby sprzed stu pięćdziesięciu, dwustu lat. Małe pomniki, zakończone spiczastymi daszkami, wyglądają jak lilipucie domki. Widnieją na nich lekkie ornamenty i wypukłe kolorowe litery.
Ze zbiorów Historii Mówionej.



Fot. Anna Dąbrowska
Więcej fotek w galerii



Zobacz także

Studzienka w dokumentach WKZ (Aktualności)

TAJEMNICA ZA 5 GROSZY (Warto poczytać)

W czerwcu (Programy)

Akcja Studnia (Programy)