Strona główna > O nas > W mediach

Bookmark and Share

Media o happeningu z okazji Dnia Kobiet. 2009

HF (2009-03-09)


Fot. Anna Dąbrowska
Więcej fotek w galerii

Z dedykacją dla wszystkich kobiet


Informacja dla zapominalskich panów: 8 marca należy złożyć życzenia wszystkim znajomym kobietom. A teraz kilka informacji dla pań, które Dzień Kobiet chcą spędzić w wyjątkowy sposób. Świętowanie można rozpocząć już dzisiaj.

Lublin Plaza przygotowała wiosenny pokaz mody w klimacie słonecznej Grecji i przy muzyce „Abby”. Start o godz. 15. Atrakcją dla wszystkich pań, będzie niewątpliwie prowadzący pokaz - Olivier Janiak, gwiazda TVN.

Po prezentacji, w murach lubelskiego centrum handlowego zaśpiewa Iwona Węgrowska. Wokalistka znana jest przede wszystkim z piosenki „Pokonaj siebie”, którą zaśpiewała razem z zespołem „Feel”. Koncert zaplanowano na godz. 18.15.

Dziś i jutro w Galerii Orkana panie mogą skorzystać z bezpłatnych porad ekspertów od kobiecej urody. W godz. 11-18 w galerii dyżurować będą fryzjer, dietetyk i manicurzystka.

To doskonała okazja, by za darmo sprawić sobie nowe uczesanie czy profesjonalny makijaż na wieczór.

8 marca stowarzyszenie Homo Faber organizuje happening na lubelskim deptaku. O godz. 16 zaprosi wszystkie kobiety do zapisania na kartce swoich życzeń oraz zmartwień. Dowiemy się w ten sposób, co trapi lublinianki i jakie są ich marzenia.

To bardzo przydatne informacje, zwłaszcza dla przedstawicieli płci przeciwnej.

Klubowe granie z dedykacją dla kobiet odbędzie się w sobotę, m.in. w Oranżadzie, Czekoladzie i Hadesie.

Barbara Majewska                                                                                                                                               
Kurier Lubelski
2009-03-07                                                                                                                               
Zobacz także

Drzewko życzeń i zmartwień lubelskich kobiet (Aktualności)

TO ZNACZY (Warto poczytać)
Drzewko pełne życzeń

Homo Faber organizuje niecodzienny happening z okazji Dnia Kobiet.

Panie dostaną czyste karteczki i wypiszą na nich tajemne słowa zdradzające tajemnicę, jak to jest być kobietą w Lublinie. W ten sposób Dzień Kobiet uczci Stowarzyszenie Homo Faber.
W ten sposób powstanie pierwsze w naszym mieście drzewko życzeń i zmartwień lublinianek. – Będziemy zapraszać panie, aby na kartkach wypisały swoje odczucia na temat tego, co to znaczy być kobietą w Lublinie, Polsce - mówi Paulina Siembida z Homo Faber.

Karteczki zawisną na drzewku na deptaku. Potem zostaną zebrane, a materiał podsumowany i zamieszczony na stronie stowarzyszenia i w Oporniku.

To już czwarta akcja uliczna Homo Faber na dzień 8 marca.

W latach poprzednich członkowie stowarzyszenia pokazywali, jak język determinuje postrzeganie rzeczywistości. W zeszłym roku HF zaproponowało lublinianom grę tolerancyjną. - Staramy się, by przy okazji Dnia Kobiet mówić o wszystkich dyskryminowanych w Polsce grupach, nie tylko o kobietach – mówią członkowie HF.

Tegoroczny happening z okazji Dnia Kobiet odbędzie się w niedzielę 8 marca na deptaku od strony Placu Litewskiego. Początek o godzina 16.

Karolina Szubiela
Moje Miasto Lublin
2009-03-08


Symbolem tego święta są w naszym kraju goździki i tulipany. Kobiety dostają dziś od mężczyzn także inne kwiaty oraz słodycze. Wszystkim paniom Polskie Radio Lublin życzy zdrowia i uśmiechu!
Dziś na mieszkanki Lublina czeka szereg atrakcji.

Radio Lublin zaprasza panie do kina na film "To nie tak jak myślisz, kotku". Ale seans to nie wszystko, oprócz tego przygotowaliśmy upominki, nagrody i niespodzianki! Początek Dnia Kobiet z Radiem Lublin w kinie Chatka Żaka o 14.00.

Stowarzyszenie Homo Faber z okazji święta kobiet przygotowało w Lublinie happening. Organizacja chce skłonić do refleksji: Co znaczy być kobietą w Polsce? Czy płeć ma znaczenie? Każda z uczestniczek lubelskiego happeningu odstanie do ręki czystą kartkę papieru. Będzie mogła na niej napisać swoje życzenie i zmartwienie. Z karteczek powstanie drzewo pragnień i zmartwień. Początek akcji o 16.00 na deptaku przy Krakowskim Przedmieściu obok "baobabu".
Happening z okazji 8 marca odbywa się już po raz czwarty. W poprzednich latach jego scenariusz nawiązywał do tolerancji oraz różnych aspektów dyskryminacji płci.

Uroczyste spotkanie z udziałem około stu pań, przedstawicielek Kół Gospodyń Wiejskich, zespołów ludowych i działaczek społecznych organizuje europoseł Zdzisław Podkański. Początek o 11.00 w siedzibie Stowarzyszenia Twórców Ludowych w Lublinie.

W Poniatowej o 16.00 rozpocznie się gala, podczas której zostaną ogłoszone zwyciężczynie plebiscytu "Poniatowianka Roku 2008". O tytuł walczy 14 kobiet. Najliczniej reprezentowana jest kategoria "działalność społeczna". Wśród siedmiu kandydatek jest m.in. pani sołtys, honorowa krwiodawczyni, pielęgniarka i emerytka, która pozyskuje używaną odzież i rozdaje ją ubogim. Trzy panie kandydują do tytułu w kategorii działalność kulturalna, a dwie - w kategorii działalność oświatowa.
Wiadomo, że w kategorii biznes tytuł trafi do właścicielki piekarni lub hotelu w Poniatowej.
Uroczysta Galia odbędzie się w Kawiarni "Klubowa".

Wcześniej, bo o 12.30 poznamy laureatkę plebiscytu Kuriera Lubelskiego na "Lubliniankę roku".

Oprac.MM
Radio Lublin
2009-03-08


Dzień Kobiet z Homo Faber - dzisiaj happening na Placu Litewskim

O godz. 16.00 pod popularnym "baobabem" na Placu Litewskim lubelskie stowarzyszenie Homo Faber organizuje happening dla kobiet.

- Co znaczy być kobietą w Polsce? Dziewczyną? W Lublinie? Czy płeć ma znaczenie. Oddajemy Wam głos i małe białe karteczki. Niech powstanie w Lublinie pierwsze Drzewko życzeń i zmartwień lubelskich kobiet. Przyjdź. Napisz - zachęcają organizatorzy.

Akcja uliczna Homo Faber z okazji 8 marca jest przeprowadzana już po raz czwarty.

Kurier Lubelski
2009-03-08


Z czym wiąże się bycie kobietą w Polsce, w Lublinie? Jakie znaczenie ma płeć? Czego potrzebują kobiety, a co jest powodem ich zmartwień? Już dzisiaj wszystkie lublinianki będą mogły powiesić swoje troski na Drzewku życzeń i zmartwień.

Fundacja Homo Faber już po raz czwarty organizuje akcję uliczną z okazji Dnia Kobiet . W zeszłym roku była nią gra w tolerancję, jeszcze wcześniej pokazano skutki, jakie pociąga za sobą nieprzezroczystość języka.
Podczas dzisiejszego happeningu wszystkie kobiety, dostaną białe karteczki, na których będą mogły napisać o tym czego pragną, czego się obawiają, co jest przedmiotem ich codziennych trosk. Z kartek powstanie drzewko życzeń i zmartwień.
Początek akcji o godzinie 16:00 na deptaku od strony Placu Litewskiego.

Radio Centrum
2009-03-08


Kliknij tutaj, aby zobaczyć relację przygotowaną przez Michała Hetmana z TVP Lublin. (od 5.08 min)

Tutaj możesz obejrzeć materiał przygotowany przez Michała Hetmana z TVP Lublin z okazji Dnia Kobiet. (od 10.30 min)


Pisały na kartkach co znaczy być kobietą w Lublinie

"Mieć serce”, "Być szczęśliwą”, "Mieć w sobie piękno wewnętrzne”. Mieszkanki Lublina, które po południu w niedzielę przechodziły deptakiem mogły napisać co ich zdaniem oznacza być kobietą w Lublinie.

Kartki zostały zawieszone na jednym z drzew na deptaku.

- W tym roku zachęcamy kobiety aby same w jakiś sposób próbowały się określić. Powiedziały jak im się żyje w lublinie, choć nie tylko - mówi Magdalena Kawa z Homo Haber stowarzyszenia, które zorganizowało akcje.

- Chcemy z tych wypowiedzi wyciągnąć wnioski. Dowiedzieć się jak kobiety czują się w mieście, co chciałyby zmienić - dodaje Marta Sienkiewicz.

Organizatorki chciały zrobić też drzewo męskie. Nie udało się panowie nie wykazali zainteresowania.

Kliknij tutaj, aby zobaczyć relację wideo.

Agnieszka Antoń
Dziennik Wschodni
2009-03-08


Kliknij tutaj, aby posłuchać relacjię przygotowaną przez Radio Lublin.


Święto kobiet w Lublinie

W dniu kobiet Stowarzyszenie Homo Faber szukało odpowiedzi na pytanie: Co to znaczy być kobietą? Lubelscy politycy rozdawali róże i pisanki.

- Męska sprawa być daleko, a kobieca wiecznie czekać. Ale czy tak musi być? - pytał w niedzielę Zdzisław Podkański eurodeputowany i przewodniczący Stronnictwa "Piast". Polityk przygotował spotkanie dla pań sympatyzujących z ruchem ludowym. Kobiety otrzymały upominki. - Piękne jesteście panie, mówi się idź złoto do złota. My z racji nienajlepszej pogody zrezygnowaliśmy z kwiatów, a w zamian przekazujemy pisanki - wyjaśnił Podkański.

Do siedziby Stowarzyszenia Twórców Ludowych przybyły osoby nie tylko z okolic Lublina, ale też z Zamościa, Świdnika, Chełma i Puław. - Było mi miło, że jeszcze ktoś o nas pamięta - mówiła Krystyna Krap z Tworyczowa, gmina Sułów. Podobne zdanie miała Anna Belniak z zespołu Świeżanki: - Teraz czuję się doceniona - stwierdziła. Wszystkie panie zostały zaproszone na poczęstunek przy dźwiękach muzyki ludowej. Śpiewano m.in. takie ludowe szlagiery jak "Gdybym miał gitarę", "Szła dzieweczka do laseczka" oraz "Na wójtowej roli". W tle przygrywał akordeon.

O dniu kobiet pamiętał też Jacek Czerniak, przewodniczący Sejmiku Województwa Lubelskiego z ramienia SLD i kandydat tej partii w tegorocznych wyborach do Parlamentu Europejskiego. W centrum handlowy Plaza rozdał 1000 róż. - Róże to symbol miłości i szacunku dla pań - mówił po spotkaniu przewodniczący. Jak stwierdził, w niedzielę reprezentował Sejmik Województwa. Jednak za kwiaty zapłacił sam.

Stowarzyszenie Homo Faber z okazji święta zorganizowało happening. Członkowie organizacji na deptaku przy Krakowskim Przedmieściu pytali: Co to znaczy być kobietą i jakie problemy trapią lublinianki. Odpowiedzi zapisywano na kartkach, które później zawieszano na drzewie. Na ich podstawie zostanie opracowana sylwetka współczesnej kobiety. Łącznie głos zabrało prawie 40 osób.

Co to właściwie znaczy być kobietą? Jedna z pań napisała: to być boginią ogniska domowego. Druga dodała: być kochaną, piękną i potrzebną.

Paweł Krzemiński
Gazeta Wyborcza Lublin
2009-03-09


Być kobietą, być kobietą...

Kiedyś walczyły o równo- uprawnienie w pracy. Pół wieku później 8 marca dostawały goździk i rajstopy. Jak wczoraj lublinianki świętowały setne obchody dnia kobiet?

Specjalne imprezy zorganizowały m.in. galerie handlowe i kluby. - Mąż zaprosił mnie na kolację, dostałam też kwiaty - uśmiecha się pani Helena, którą tam spotkaliśmy.

Do tego, że akurat w dniu 8 marca należy dyskutować o problemach kobiet przekonywało stowarzyszenie Homo Faber. W ulicznej akcji pytano o to, czym jest bycie kobietą w Lublinie. - To nieustanna walka o przetrwanie w świecie grafików komputerowych, w którym tak mało nas kobiet - przeczytaliśmy na jednej z kartek.

MZ
Kurier Lubelski
2009-03-09