Strona główna > O nas > W mediach

Bookmark and Share

Światowy dzień Sprawiedliwego Handlu

HF (2009-05-15)


Fot. Paulina Siembida
Więcej fotek w galerii


Folkowy poczęstunek

Obchody Światowego Dnia Sprawiedliwego Handlu organizują w Lublinie Towarzystwo dla Natury i Człowieka oraz Stowarzyszenie "Homo Faber". Wydarzenie odbędzie się w ogródku kawiarni Akwatela Cafe (Rynek 6). Będzie polegało na poczęstunku produktami pochodzącymi ze sprawiedliwego handlu połączonym z akcją informacyjną i folkowym występem bębniarzy. Start o 13.

Jacek Szymczyk
Dziennik Wschodni
2008-05-09


Handel może być całkiem fair

Sprawiedliwy Handel (Fair Trade) to alternatywny mechanizm rynkowy dający szansę uczciwych zarobków dla producentów z krajów Globalnego Południa. Na Zachodzie idea znana jest od niemal 50 lat. Powoli rozwija się także w Polsce.

Dzisiaj Towarzystwo dla Natury i Człowieka oraz Stowarzyszenie Homo Faber zapraszają na obchody Światowego Dnia Sprawiedliwego Handlu do ogródka kawiarni Akwarela Cafe (Rynek 6).

W programie poczęstunek produktami pochodzącymi ze Sprawiedliwego Handlu, połączony z akcją informacyjną. Całości towarzyszyć będzie występ muzyczny bębniarzy.

Paweł Franczak                                                                                                                     
Zobacz także

Kwiecień - odpowiedzialna konsumpcja (Programy)


Kurier Lubelski
2009-05-09


Warto popierać Sprawiedliwy Handel

Kupując produkty spożywcze z krajów Afryki i Ameryki Południowej warto zwracać uwagę, czy nie są to rzeczy pochodzące z wyzysku. Ideę handlu fair trade starali się wpoić Lublinianom organizatorzy obchodów Światowego Dnia Sprawiedliwego Handlu.
W ogródku kawiarni Akwarela Lublinianie mogli spróbować napojów pochodzących ze Sprawiedliwego Handlu. Degustacja byłą połączona z przedstawianiem mieszkańcom idei fair trade. – To produkty, które rzeczywiście są trochę droższe, jednak kupując je mamy świadomość, że osoby, jakie przyczyniły się do ich przygotowania nie zostały oszukane i wykorzystane – mówi Krzysztof Gorczyca z Towarzystwa Dla Natury i Człowieka. – Mamy wielką nadzieję, że może uda przekonać się naszych urzędników, by w swoich gabinetach używali waśnie produktów pochodzących ze Sprawiedliwego Handlu – dodaje.

Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem mieszkańców i turystów.

W Lublinie produkty fair trade sprzedają wybrane supermarkety, jednak do wczoraj nie można ich było zamówić w żadnej restauracji. Pierwszym lokalem w Lublinie serwującym produkty Sprawiedliwego Handlu jest Akwarela Cafe (ul. Rynek 6).

Piotr Tyczyński
Moje Miasto Lublin
2009-05-09


Światowe Dni Sprawiedliwego Handlu

Polska po raz pierwszy włączyła się w Światowe Dni Sprawiedliwego Handlu. W Lublinie przy jednym z ogródków na Starym Mieście organizatorzy częstowali produktami z certyfikatem Sprawiedliwego Handlu.

Są specjalne organizacje, które sprawdzonym markom przyznają takie certyfikaty - wyjaśnia Michał Wolny z Towarzystwa dla Natury i Człowieka. Dodaje, że jednym z warunków przyznania takiego certyfikatu jest to, że ludzie pracują w godnych warunkach…

Najważniejszymi produktami Sprawiedliwego Handlu są artykuły spożywcze, głównie produkowane metodami ekologicznymi - kawa, herbata, kakao czy owoce egzotyczne.
Obchody Światowego Dnia Sprawiedliwego Handlu zorganizowano także w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Toruniu, Łodzi i Gdańsku.

KaG
Radio Lublin
2009-05-09

Kliknij, aby posłuchać relacji radiowej.


Relacja z Panoramy Lubelskiej (od 9.11 min).