Strona główna > O nas > W mediach

Bookmark and Share

8 marca

Anna Dąbrowska (2011-03-08)

Maria Skłodowska-Curie, jedyna taka kobieta na świecie

Przedstawicielki Homo Faber rozklejały w Lublinie plakaty z podobizną Marii Skłodowskiej-Curie. I zachęcały do tytułowania kobiet z użyciem rodzaju żeńskiego.
– Maria Skłodowska-Curie, wbrew hasłom w encyklopediach, nie jest naukowcem, chemikiem ani noblistą – mówi Anna Dąbrowska z lubelskiego stowarzyszenia Homo Faber. – Chcemy, żeby jako chemiczka i noblistka, stała się symbolem Lublina – miasta wiedzy. I zgodnie z wiedzą rozpowszechniała słowa z końcówkami: - arka, -stka, -ka, -lożka, -owa, -na itd.

Specjalna konferencja z udziałem wybitnych naukowców z całego świata i wnuczki noblistki, konkursy i pokazy dla mieszkańców całego regionu, a także toga i biret na pomniku Marii. Tak będzie w tym roku w Lublinie z okazji Roku Skłodowskiej-Curie.

Maria właśnie została najwybitniejszą Polką w historii i najlepszą kobietą naukowcem w dziejach. Nic dziwnego, że 100 lat po przyznaniu jej drugiej Nagrody Nobla, rok 2011 Sejm ogłosił Rokiem Marii Skłodowskiej-Curie.

– Medycyna, promieniowanie rentgenowskie, aparaty do badań, późniejsze tomografy – trudno sobie wyobrazić współczesną diagnostykę bez tego. A początek temu wszystkiemu dały badania madame Curie – mówi prof. Andrzej Dąbrowski, chemik i rektor lubelskiego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. Teraz będzie okazja, żeby lepiej poznać prace Marii, ale także samą uczoną.

–Zaczniemy w najbliższy piątek – drzwiami otwartymi, na których będą specjalne wykłady poświęcone Marii i konkursy dotyczące badaczki. Aż do kulminacji jesienią, kiedy planujemy specjalne uroczystości – zapowiada rektor. – Wysłaliśmy już zaproszenie do wnuczki Marii.Miłosz Bednarczyk
Dziennik Wschodni
8.03.2011
Noblistka odbita na chodniku. Akcja stowarzyszenia Homo Faber na Dzień Kobiet


W nocy, przed 8 marca czyli Dniem Kobiet, dziewczyny z Homo Faber będę odbijać na chodnikach podobizny Marii Skłodowskiej-Curie. Żeby przekonać, że nie powinno się używać męskich form, jeśli mówi się o kobietach w różnych zawodach.

A więc noblistka zamiast noblista i reżyserka zamiast reżyser. - Osoba Marii Skłodowskiej-Curie jest w tym przypadku symbolem - podkreśla Anna Dąbrowska ze stowarzyszenia Homo Faber.

"Jestem Polakiem, partiotą" , "Jestem bohaterem" ,"Jestem chemikiem, profesorem nauk", "Jestem noblistą" . "Jestem Polakiem, partiotą", "Jestem bohaterem", "Jestem chemikiem, profesorem nauk", "Jestem noblistą".
Lekkie zdziwienie, kiedy odkrywamy, że pod tymi słowami kryją się kobiety. Kryją się dosłownie i w przenośni, funkcjonując poza językiem, poza słowem, w jakimś sensie poza światem, który się jakoś nazywa." - tak o tej akcji piszą jej organizatorki.

ms
Gazeta Wyborcza "Co jest grane"
8.03.2011
8 marca w Lublinie: atrakcje dla Pań w Dniu Kobiet

W Dniu Kobiet panowie spieszą z życzeniami i upominkami. Kurier dołącza się do życzeń. Dużo uśmiechu każdego dnia! A oto oferty sklepów, handlu, a nawet służby zdrowia dla Pań.

Przychodnia Top Medical przy ul. Zana 29/XIX zaprasza Czytelniczki Kuriera Lubelskiego na badania mammograficzne z 50-procentowym rabatem.
Będzie mogło z nich skorzystać aż 150 pań, które przyjdą do Top Medical z kuponem, który zamieszczamy w papierowym wydaniu Kuriera. Wcześniej należy się zarejestrować (liczy się kolejność zapisów).

Na badania (mammografia, cytologia) zaprasza też Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej. Można je wykonywać do 11 marca w godz. 8-18 w cytomammobusie na placu Litewskim. Onkolodzy z COZL będą także udzielać konsultacji (w pomieszczeniach Instytutu Psychologii UMCS na placu Litewskim 5). Dodatkowo także dziś panie, ale też panowie, będą mogli skorzystać z badań laboratoryjnych krwi. Czas: godz. 8-14. Miejsce: Instytut Psychologii UMCS, pl. Litewski 5. Odbiór wyników: 9 marca w punkcie informacyjnym w godz. 10-14.

Sklepy na święto pań przygotowały specjalne oferty. W Księgarni Matras będzie można kupić wybrane książki nawet z 70 proc. rabatem. W Centrum Handlowym Plaza kobiety mogą liczyć na upominki - mini lustereczka. Bezpłatnych porad udzielą im specjalistki od właściwego doboru biustonoszy. Klientki Galerii Olimp mogą zaś do 13 marca korzystać z usług salonów kosmetycznych i fryzjerskich w promocyjnych cenach.

Debata “Kobiety i Władza" rozpocznie się dziś o godz. 11.30 w auli im. Daszyńskiego na Wydziale Politologii UMCS (pl. Litewski 3).

W sali 1031 Collegium Jana Pawła II KUL o godz. 11 rozpocznie się zaś konferencja "Dbaj o siebie dla dobra najbliższych". Weźmie w niej udział m.in. Anna Gimlewicz, 30-latka, która walczy z nowotworem. Jej blog "Andzia i jej nieborak" został nagrodzony w konkursie Blog Roku 2010.

Stowarzyszenie Homo Faber z okazji Dnia Kobiet chce przypomnieć lublinianom lubliniankom, że Maria Skłodowska-Curie nie była noblistą ani chemikiem. -Chciałybyśmy, żeby jako chemiczka i noblistka stała się symbolem Lublina - miasta wiedzy i zgodnie z wiedzą rozpowszechniała słowa z końcówkami -arka, -stka, -ka, -lożka, -owa, -na etc.- wyjaśnia Anna Dąbrowska, koordynatorka akcji.

DUN
Kurier Lubelski
8.03.2011Komentarze
Aby dodać komentarz pod własnym nazwiskiem musisz się zalogować, lub napisać pod tymczasowym nickiem (wymaga aktywacji)

Nick:Komentarz:
Brak komentarzy