Strona główna > O nas > W mediach

Bookmark and Share

O 10 Festiwalu Filmowym Watch Docs Prawa Człowieka w Filmie

Homo Faber (2012-04-14)

26 – 31 marca – Lublin – Festiwal Filmowy Watch Docs

10. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie startuje dziś w Lublinie.


Główna odsłona festiwalu odbyła się w grudniu w Warszawie, teraz rusza on w objazd po Polsce. Lubelska edycja potrwa 6 dni- do 31 marca. Tradycyjnie filmy dokumentalne z całego świata pokazywane będą w Akademickim Centrum Kultury UMCS 'Chatka Żaka', od lat związanym z festiwalem WATCH DOCS. Oprócz tego projekcje zagoszczą w Kawiarni 'Kawka' - nowym lokalu Stowarzyszenia Homo Faber a także w Kawiarnio - Księgarni 'Spółdzielnia'.
Podczas całej imprezy będzie można obejrzeć ponad 20 filmów dokumentalnych z lat 2010 - 2011. Wśród nich m.in.: zwycięzcę tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego WATCH DOCS 'Lot specjalny' pokazujący życie mieszkańców i pracowników ośrodka dla nielegalnych imigrantów we Frambois w pobliżu Genewy.
Reżyserzy prezentowanych dokumentów docierają w miejsca konfliktów politycznych, religijnych i społecznych.
-Zawsze stoją w obronie słabszych. Trafiają w sedno problemu -podkreśla lubelski koordynator Festiwalu, Jacek Rachwald ze Stowarzyszenia Homo Faber…

W ramach festiwalu odbędzie się także debata na temat mowy nienawiści na lubelskich forach internetowych. Jest ona efektem współpracy Stowarzyszenia Homo Faber i Fundacji 'Wiedza Lokalna' w ramach projektu 'Raport mniejszości'.
W tym roku festiwalowi towarzyszy kampania na rzecz uwolnienia Paco Larranaga, młodego Hiszpana skazanego na Filipinach za porwanie sióstr Chiong. Pomimo zeznań 35 świadków, zaświadczeń z college'u i zdjęć, które potwierdzają jego obecność w Manilii, 350 mil od miejsca zdarzenia został on skazany na podwójne dożywocie. W Chatce Żaka będzie można podpisać list w tej sprawie do premiera Hiszpanii gdzie Paco odsiaduje wyrok.
Więcej informacji na stronie www.freepaconow.com.
Wstęp na wszystkie projekcje i spotkania jest bezpłatny.

 Kiliknij tutaj, aby posłuchać relacji.

CP
Radio Lublin
26.03.2012
 


Watch Docs: Prawa Człowieka w Filmie
Od 26 marca (poniedziałek) do 31 marca (sobota) w Lublinie można w pięciu miejscach oglądać filmy. To dokumenty tworzące 10. edycję Objazdowego Festiwalu Filmowego WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie.

Na bezpłatne projekcje zaprasza główny organizator Stowarzyszenie Homo Faber.

Lubelska edycja imprezy (której główna część odbyła się w stolicy w grudniu zeszłego roku) potrwa 6 dni. Filmy dokumentalne z całego świata pokazywane będą w: Akademickim Centrum Kultury UMCS "Chatka Żaka” (od lat związanym z festiwalem WATCH DOCS.); Kawiarni "Kawka” - nowym lokalu Stowarzyszenia Homo Faber; w Kawiarnio-Księgarni "Spółdzielnia”; w Dzielnicowym Domu Kultury "Węglin” i Domu Kultury “Skarpa” na Czubach.

Podczas lubelskiej imprezy będzie można obejrzeć ponad 20 filmów dokumentalnych, które powstały w 2010 i 2011 roku. Wśród nich m.in.: zwycięzca tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego WATCH DOCS "Lot specjalny” pokazujący życie mieszkańców i pracowników ośrodka dla nielegalnych imigrantów we Frambois w pobliżu Genewy. Film zostanie pokazany w poniedziałek 26 marca o godz. 18 w czasie oficjalnego otwarcia festiwalu w Kawiarni "Kawka” (ul. Okopowa 9,5)
Zobaczymy także wyróżniony podczas festiwalu "Szyb nr 8” oraz laureata nagrody publiczności - "Białoruski sen”.

Jak zapewniają organizatorzy nie zabraknie także tematów bardzo aktualnych. Będą dwa filmy pokazujące od środka wydarzenia arabskiej wiosny: "Tahrir: Plac Wolności” oraz "Syria: kronika represji”. I szczególnie polecają głośny film "Żarówkowy spisek” ukazujący kulisy wytwarzania produktów i sprzętów codziennego użytku.
Filmy zawierają polską i angielską wersję językową (z wyjątkiem: Ratunku! Mamy geja w klasie, Cudze Listy i Syria: kronika represji).

W tym roku festiwalowi towarzyszy kampania na rzecz uwolnienia Paco Larrañaga, młodego Hiszpana skazanego na Filipinach za porwanie sióstr Chiong. Pomimo zeznań 35 świadków, zaświadczeń z college'u i zdjęć, które potwierdzają jego obecność w Manilii, 350 mil od miejsca zdarzenia został on skazany na podwójne dożywocie. W Chatce Żaka będzie można podpisać list w tej sprawie do premiera Hiszpanii gdzie Paco odsiaduje wyrok.

WATCH DOCS.
Festiwal został stworzony przez Helsińską Fundację Praw Człowieka w 2001 roku we współpracy z Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski. Prezentowane są na nim dokumenty w różny sposób podejmujące problematykę praw człowieka. Projekcjom towarzyszą spotkania i dyskusje panelowe z udziałem specjalistów z dziedziny praw i wolności jednostki.
Wstęp na wszystkie projekcje i spotkania jest bezpłatny. Na pokazy w "Kawce” i "Spółdzielni” są bezpłatne wejściówki (ważne do 10 minut przed seansem).

Dziennik Wschodni
26.03.2012
 


Festiwal WATCH DOCS w Lublinie


Co roku w marcu "Objazdowy Festiwal Filmowy Watch Docs. Prawa Człowieka w Filmie" wyrusza w Polskę. Po raz dziesiąty zawita do Lublina. Tegoroczna edycja potrwa od 26 do 31 marca.

Podczas całej imprezy będzie można obejrzeć ponad 20 filmów dokumentalnych z lat 2010 - 2011. Wśród nich m.in.: zwycięzca tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego WATCH DOCS „Lot specjalny” pokazujący życie mieszkańców i pracowników ośrodka dla nielegalnych imigrantów we Frambois w pobliżu Genewy. Zobaczymy także wyróżniony podczas festiwalu „Szyb nr 8” oraz laureata nagrody publiczności - „Białoruski sen”.

W ramach festiwalu odbędzie się także debata na temat mowy nienawiści na lubelskich forach internetowych. Jest ona efektem współpracy Stowarzyszenia Homo Faber i Fundacji „Wiedza Lokalna” w ramach projektu „Raport mniejszości”.

Pierwsza projekcja w poniedziałek, 26 marca, o 18.00 w kawiarni Kawka przy ul. Okopowej 9.
Wstęp wolny.

Kacper Sulowski
Kurier Lubelski
25.03.2012
 


10. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie

Lublin 26 - 31 marca 2012

 Stowarzyszenie Homo Faber zaprasza na kolejną, 10. edycję Objazdowego Festiwalu Filmowego WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie. Główna odsłona festiwalu odbyła się w grudniu w Warszawie, teraz rusza on w objazd po Polsce. Lubelska edycja potrwa 6 dni: od 26 do 31 marca. Tradycyjnie filmy dokumentalne z całego świata pokazywane będą w Akademickim Centrum Kultury UMCS „Chatka Żaka”, od lat związanym z festiwalem WATCH DOCS. Oprócz tego projekcje zagoszczą w Kawiarni „Kawka” - nowym lokalu Stowarzyszenia Homo Faber a także w Kawiarnio - Księgarni „Spółdzielnia”. WATCH DOCS zawita również na dzielnicach: w Dzielnicowym Domu Kultury „Węglin” i Domu Kultury “Skarpa” na Czubach.

Podczas całej imprezy będzie można obejrzeć ponad 20 filmów dokumentalnych z lat 2010 - 2011. Wśród nich m.in.: zwycięzca tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego WATCH DOCS „Lot specjalny” pokazujący życie mieszkańców i pracowników ośrodka dla nielegalnych imigrantów we Frambois w pobliżu Genewy. Zobaczymy także wyróżniony podczas festiwalu „Szyb nr 8” oraz laureata nagrody publiczności - „Białoruski sen”. Nie zabraknie także tematów bardzo aktualnych - zaprezentujemy dwa filmy pokazujące od środka wydarzenia arabskiej wiosny: „Tahrir: Plac Wolności” oraz „Syria: kronika represji”. Szczególnie polecamy także głośny film „Żarówkowy spisek” ukazujący kulisy wytwarzania produktów i sprzętów codziennego użytku. Najciekawsze propozycje zaprezentujemy więcej niż jeden raz. Zachęcamy do uważnego śledzenia programu.

W ramach festiwalu odbędzie się także debata na temat mowy nienawiści na lubelskich forach internetowych. Jest ona efektem współpracy Stowarzyszenia Homo Faber i Fundacji „Wiedza Lokalna” w ramach projektu „Raport mniejszości”.

W tym roku festiwalowi towarzyszy kampania na rzecz uwolnienia Paco Larrañaga, młodego Hiszpana skazanego na Filipinach za porwanie sióstr Chiong. Pomimo zeznań 35 świadków, zaświadczeń z college’u i zdjęć, które potwierdzają jego obecność w Manilii, 350 mil od miejsca zdarzenia został on skazany na podwójne dożywocie. W Chatce Żaka będzie można podpisać list w tej sprawie do premiera Hiszpanii gdzie Paco odsiaduje wyrok.

Więcej informacji na stronie www.freepaconow.com.

„Międzynarodowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie” został stworzony przez Helsińską Fundację Praw Człowieka w 2001 roku we współpracy z Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski. Helsińska Fundacja Praw Człowieka organizuje festiwal co roku w grudniu - miesiącu uchwalenia Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka a daty festiwalu zawsze obejmują 10 grudnia czyli Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka.. Prezentowane są na nim dokumenty w różny sposób podejmujące problematykę praw człowieka. Projekcjom towarzyszą spotkania i dyskusje panelowe z udziałem specjalistów z dziedziny praw i wolności jednostki.

Wstęp na wszystkie projekcje i spotkania jest bezpłatny

Uwaga: na pokazy w kawiarniach: „Kawka” i „Spółdzielnia”, z powodu ograniczonej powierzchni, pierwszeństwo mają osoby z bezpłatnymi wejściówkami – do odebrania w lokalach od 19 marca.

Wejściówki ważne do 10 minut przed seansem.

Filmy zawierają polską i angielską wersję językową

(z wyjątkiem: “Ratunku! Mamy geja w klasie”, “Cudze Listy” i „Syria: kronika represji”)

Miejsca projekcji
Akademickie Centrum Kultury „Chatka Żaka” | ul. Radziszewskiego 16
Kawiarnia „Kawka” | ul. Okopowa 9 i 1/2
Kawiarnio – Księgarnia „Spółdzielnia” | ul. Peowiaków 11
Dom Kultury „Skarpa” | ul. Przytulna 4 - Czuby
Dzielnicowy Dom Kultury „Węglin” | ul. Judyma 2a – Węglin

Koziołek.pl
26.03.2012
 

 


Komentarze
Aby dodać komentarz pod własnym nazwiskiem musisz się zalogować, lub napisać pod tymczasowym nickiem (wymaga aktywacji)

Nick:Komentarz:
Brak komentarzy