Strona główna > O nas > W mediach

Bookmark and Share

Nadbużańskie historie

Anna Dąbrowska (2013-12-28)


Portal orthodox.fm
13 grudnia 2013 roku w lubelskim oddziale TVP odbyła się prezentacja wydanej przez stowarzyszenie Homo Faber książki pt. „Nadbużańskie historie”. Stowarzyszenie od kilku lat organizuje wyjazdy na pogranicze polsko-ukraińskie, podczas których dokumentuje historię mówioną społeczności ukraińskiej, dotyczącą m. in. akcji burzenia cerkwi w 1938 r., okresu drugiej wojny światowej, akcji „Wisła”, a także jej codzienności, która nie jest obecna w dyskursie publicznym. Spotkanie z książką było jednym z wydarzeń w ramach Festiwalu Human Doc Review. O „Nadbużańskich historiach”, o potrzebie edukacji wielo – i międzykulturowej na pograniczu polsko-ukraińskim, a także o rowerowych wyprawach do nadbużańskich wsi opowiedziały nam Anna Dąbrowska oraz Aleksandra Gulińska z lubelskiego stowarzyszenia Homo Faber zajmującego się obroną praw człowieka.

Więcej do posłuchania


"Nadbużanskie historie" - promocja książki

13 grudnia 2013 o godz. 17 Stowarzyszenie Homo Faber zaprasza na spotkanie wokół książki "Nadbużańskie historie". Siedziba TVP Lublin (ul. Raabego 2a).

Kobylany, Kostomłoty, Kodeń, Zahorów, Zabłocie, Międzyleś, Korolówka, Włodawa, Sobibór, Wola Uhruska, Świerże, Brzeźno, Hrubieszów, Kryłów, Kosmów, Ślipcze, Prehoryłe, Dołhobyczów, Witków, Bełżec, Sulimów, Dłużniów, Myców, Chłopiatyn, Budynin, Korczmin, Hubinek, Lubycza Królewska, Werchrata, Monasterz, Prusie, Moczary, Dziewięcierz, Hruszki, Kiernica, Słotwina, Niwki, Horyniec Zdrój, Radruż, Nowe Brusno, Chmiele, Zające, Lubaczów, Chotyniec, Dąbrowa, Przemyśl, Bircza, Kotów, Jabłeczna, Tuczna, Rossosz, Łomazy, Wisznica, Kopytów, Dobryń Duży, Terespol...

"Nadbużańskie historie" to efekt wyjazdów stowarzyszenia Homo Faber na pogranicze polsko-ukraińskie, a także wieloletniego praktykowania przez HF edukacji wielo- i międzykulturowej, a także działań prawoczłowieczych. W książce zebrane zostały teksty dotyczące pracy z trudną historią i trudną pamięcią, aby innym, którzy podejmą trud edukacyjny w tym obszarze, a nie mają własnych doświadczeń z tego zakresu, trochę pomóc.

Anna Dąbrowska, redaktora książki: Zwykle mieszkańcy miasteczek i wiosek położonych malowniczo wzdłuż granicy polsko-ukraińskiej nad Bugiem odpowiadają, że są tutejsi. Nim zapytasz, usłyszysz język, w którym omawiają codzienność, a czasem i ten drugi, w którym odbywają gadki z Bogiem. Tym trzecim powiedzą ci dzień dobry. Im dalej na południe, tym las gęstnieje, w lesie stoją białe kamienne krzyże. Dzięki nim odgadujemy przestrzeń po tych, którzy wyjechali i nie wrócili. Bo uznano, że nie powinni być tutejsi.

Czasem z przelotnej rozmowy na ławce robi się epopeja, o burzeniu cerkwi w trzydziestym ósmym przez polskich żołnierzy, o ukrywaniu ikon, potem siebie, o tym jak się trzeba było załadować na wóz drabiniasty, jak się jeszcze oglądano za nieskoszonym polem, jak w olsztyńskim zatrzymał się pociąg, o kłótniach, małżeństwach, dzieciach, czasem o powrocie na ojcowiznę, którą już ktoś inny obrabiał... Coś trąbi. Biały Volkswagen Transporter zatrzymuje się pod świetlicą wiejską. Sklep przyjechał. Koniec epopei. Za ostatnim białym krzyżem zieją puste chlewnie i magazyny pegieerów. Zdekompletowana przestrzeń. O tym jest ta książka.

Spotkanie odbędzie się w ramach Festiwalu Human Doc Review.


9.20.2013.
Źródło: Dziennik WschodniNadbużańskie historie zabrzmiały w telewizji

W Oddziale TVP w Lublinie odbyła się prezentacja książki 'Nadbużańskie historie' Publikacja jest efektem kilkuletnich podróży po miejscowościach rozsianych przy naszej wschodniej granicy.

- Jak mówi redaktorka wydawnictwa, Anna Dąbrowska z ' Homo Faber'. udało się odwiedzić kilkadziesiąt nieraz zapomnianych osad... Odtwórz nagranie

Prezentację ubarwiały nagrania śpiewu Katarzyny Ustymowycz z Międzylesia. Nagrań można posłuchać na stronie internetowej stowarzyszenia www.hf.org.pl


13.12.2013
Źródło: Polskie Radio Lublin.


Książka bez tezy. Trudna historia znad Bugu

Homo Faber, lubelska organizacja zajmująca się prawami człowieka, wydała właśnie "Nadbużańskie historie". To efekt wyjazdów stowarzyszenia na pogranicze polsko-ukraińskie.

Redaktorka książki Anna Dąbrowska we wstępie pisze, że w sumie przez dwa lata szukali historii ludzi, którzy pamiętają wydarzenia np. z 1938 r., kiedy to państwo polskie burzyło cerkwie na Chełmszczyźnie i Południowym Podlasiu, a także późniejsze, jak Akcja Wisła. "Jechaliśmy bez tezy i bez tezy pytaliśmy, bez tezy jest także ta książka. Nie chcemy rozstrzygać, która strona konfliktu była bardziej lub mniej winna, która więcej lub mniej ucierpiała" - czytamy.

"Nadbużańskie historie" to opowieści ludzi z miejscowości takich jak: Dołhobyczów, Lubaczów, Hrubieszów czy Kryłów.

Spotkanie poświęcone książce odbędzie się 13 grudnia 2013 o godz. 17 w siedzibie TVP Lublin przy ul. Raabego 2a. Wydarzenie jest częścią Festiwalu Human Doc Review.


12.12.2013
Źródło: Gazeta Wyborcza Lublin
Komentarze
Aby dodać komentarz pod własnym nazwiskiem musisz się zalogować, lub napisać pod tymczasowym nickiem (wymaga aktywacji)

Nick:Komentarz:
Brak komentarzy