Strona główna > O nas > W mediach

Bookmark and Share

Akcja Witamy w Lublinie

Anna Dąbrowska (2014-09-30)

O akcji Witamy w Lublinie"Kapownik" i niezniszczalna mapa. Lublin wita cudzoziemców

- Z Tajwańczykami, którzy nie rozumieli atmosfery okresu PRL-u, oglądaliśmy "Misia", a Afgańczyka, który został na święta w Lublinie, zabraliśmy na rodzinną wigilię - mówi Anna Dąbrowska ze stowarzyszenia Homo Faber, które w ramach akcji "Witamy w Lublinie" pomaga cudzoziemcom zapoznać się z Polską i Lublinem.

Akcja "Witamy w Lublinie" jest w rzeczywistości odpowiedzią na różne pytania, które stawiają sobie ludzie trafiający po raz pierwszy w obce miejsce. Projekt skierowany jest głównie do obcokrajowców, choć z pomocy mogą skorzystać Polacy, np. studenci rozpoczynający naukę w naszym mieście.

Wszyscy na początek otrzymają "kapownik", czyli kalendarz-informator, w którym znajdziemy najpotrzebniejsze informacje o mieście.

Niektóre z nich mogą być przydatne nawet dla rodowitych lublinian. Dzięki niemu można dowiedzieć się, ile sezonów Motor grał w ekstraklasie, skąd rozciąga się najpiękniejszy widok na miasto lub gdzie dostaniemy najlepsze cebularze. W kalendarzu znajdziemy też zestaw najważniejszych wydarzeń kulturalnych, minisłownik i "top 10" lubelskich atrakcji.

Do informatora każdy dostaje "niezniszczalną" mapkę. - Niektórzy używają jej od czterech lat. Można ją zmoczyć, pognieść, a nawet uprać - mówi Anna Dąbrowska ze stowarzyszenia Homo Faber, współorganizatorka akcji. - Kalendarz i mapka to taki pakiet startowy, który powinien ułatwić pierwsze dni funkcjonowania w mieście - dodaje. Wszystkie materiały są w trzech językach: polskim, angielskim i ukraińskim. Można je odebrać w punkcie obsługi cudzoziemców przy ul. Wieniawskiej 14 (gmach urzędu miasta).

Tajwańczycy oglądają "Misia"

Kolejnym elementem akcji są cykliczne spacery po mieście, które mają charakter informacyjno-rozrywkowy. Na trasie znajdziemy m.in. urzędy, siedziby organizacji pozarządowych czy instytucje kultury.

Pierwszy spacer zatytułowany "Lublin dla początkujących" - 8 października. Kolejne wycieczki będą ruszać w każdą środę o godz. 17 z pl. Litewskiego. W grudniu organizatorzy przygotowali trasę "Lublin by night", na którą uczestnicy wybiorą się autobusem MPK.

Kolejną barierą, którą chcą przełamać organizatorzy, jest tradycja i kultura. W tym mają pomóc "Zajęcia z Polski i Lublina", podczas których prowadzący objaśnią, z czego Polacy się śmieją, co lubią robić i czego nie znoszą w telewizji.

Afgańczyk na wigilii

- Zajęcia mają różną formę. Z Tajwańczykami, którzy mieli problem ze zrozumieniem klimatu okresu PRL-u, oglądaliśmy "Misia", a Afgańczyka, który został na święta w Lublinie, zabraliśmy na rodzinną wigilię - wyjaśnia Dąbrowska i dodaje: - Sam język nie wystarczy. Wiemy, jak może czuć się człowiek, który przyjeżdża do obcego kraju czy miasta, aby spędzić w nim kilka najbliższych lat. Robimy wszystko, żeby mu to ułatwić.


Kacper Sulowski
Źródło: Gazeta Wyborcza Lublin, 30.09.2014Witajcie w Lublinie! Rozdają kapowniki, zapraszają na spacery


Warsztaty, spotkania, spacery po mieście i bezpłatne informatory. To już kolejna edycja akcji Stowarzyszenia Homo Faber "Witamy w Lublinie”.

– Pierwsze kalendarze i spacery powstały już w 2009 r. Tegoroczna akcja jest kontynuacją tych działań. Adresujemy ją do przyjeżdżających do miasta cudzoziemców – mówi Anna Dąbrowska z Homo Faber (na zdjęciu pierwsza z lewej). – Chcemy pomóc im oswoić miasto i zachęcić do włączenia się w życie społeczne i kulturalne. Przygotowaliśmy dla nich specjalny pakiet startowy: "Kapownik” czyli kalendarz-informator razem z mapą miasta, cykl spacerów po mieście, zajęcia o Polsce i Lublinie oraz aplikację na urządzenia mobilne.

Udział w spotkaniach i warsztatach jest bezpłatny, podobnie jak informator i aplikacja. "Kapownik” można dostać w Punkcie Obsługi Cudzoziemców (ul. Wieniawska 14). Aplikacja (www.wwl.hf.org.pl) już działa, choć kompletna będzie dopiero w styczniu. Będzie tam można znaleźć m.in. audioprzewodniki po mieście i mapy.

Ciekawie zapowiadają się też zajęcia dla cudzoziemców. – Uczestnicy dostaną komplet informacji o kulturze i obyczajach, bo znajomość języka nie wystarczy, żeby odnaleźć się w innym kraju. Zajęcia będą odbywać się od połowy października w każdy wtorek o godz. 18 w Chatce Żaka – mówi Dąbrowska. – Informacyjno-rozrywkowe będę też spacery po mieście. Przygotowaliśmy trasy po instytucjach kultury, organizacjach pozarządowych, urzędach. Będzie Lublin wielokulturowy i historyczny, rajd po lubelskim graffiti, a także kultowy już Lublin by night podziwiany z okien autobusu komunikacji miejskiej.

Spacery w każdą środę, start o godz. 17 z Pl. Litewskiego. Pierwszy spacer już 8 października.


Katarzyna Prus

Źródło: Dziennik Wschodni, 30.09.2014Homo Faber wita cudzoziemców w Lublinie

Akcję 'Witajcie w Lublinie' rozpoczyna Stowarzyszenie Homo Faber.

Akcja jest adresowana do nowo przybyłych do Lublina cudzoziemców. Mówiła o tym w porannym programie Radia Lublin Anna Dąbrowska (na zdjęciu) ze stowarzyszenia… Odtwórz nagranie

POSŁUCHAJ ROZMOWY… Odtwórz nagranie

- Stowarzyszenie przekazuje informacje, które pomogą przyjezdnym poruszać się po mieście - mówi Marta Sienkiewicz z Homo Faber... Odtwórz nagranie

Szczegółowe informacje na stronie www.hf.org.pl.

SkoMar / WB
Źródło: Polskie Radio Lublin, 30.09.2014Panorama Lubelska z dn. 30.09.2014 
O spacerach

Poznaj Lublin nocą

A zachęca do tego Stowarzyszenie Homo Faber. Przygotowało ono nie lada gratkę dla wszystkich, którzy chcą poznać zakątki miasta.

Uczestnicy wyprawy udadzą się między innymi nad Zalew Zemborzycki, gdzie poznają jego historię.

- Lublin by night to takie szaleństwo – zauważa Anna Dąbrowska z Homo Faber

[Oglądamy sobie Lublin z okien autobusu,. Przez 2,5h poznajemy obrzeża miasta, poznajemy miejsca do których ludzie często nie mają okazji dotrzeć , będąc krótko w Lublinie. Chcemy pokazać przede wszystkim to, że Lublin to nie tylko deptak i Stare Miasto, ale że Lublin to jest cała masa miejsc dziwnych, ciekawych, niezwykłych.]

Autobus, który zabierze wszystkich chętnych na wycieczkę rusza o godz. 17 z Placu Litewskiego. Udział w „Lublin by night” jest bezpłatny.

Źródło: Radio Centrum, 3 grudnia 2014.Panorama Lubelska z dn. 3.12.2014.