Strona główna > Aktualności > Archiwum > 2009

Bookmark and Share

"Czeczenia wczoraj i dziś" - spotkanie z Krystyną Kurczab-Redlich

HF (2009-11-07)

Krystyna Kurczab-Redlich
Fot. efakty.pl
Więcej fotek w galerii


Zapraszamy na spotkanie z Krystyną Kurczab-Redlich reżyserką filmów dokumentalnych o Czeczenii i pokaz filmu jej autorstwa "Czeczenia. Zabójstwo za zgodą świata".

Prowadzenie - dr Agnieszka Demczuk.

Spotkanie odbędzie się w czwartek 12 listopada o godz. 18 na Wydziale Politologii UMCS. Wstęp wolny.

W trakcie spotkania będzie można też zobaczyć wystawę zdjęć Iwony Kaliszewskiej i Olgi Mielnikiewicz "Czeczenia 2007-2009" .

Krystyna Kurczab-Redlich - dziennikarka, wieloletnia korespondentka polskich mediów z Rosji. Autorka filmów dokumentalnych o Czeczenii, w których dokumentowała przypadki łamania praw człowieka przez wojska rosyjskie. W 2005 r. czeczeńska organizacja „Echo wojny" wraz z Amnesty International i Helsińską Fundacją Praw Człowieka zgłosiły jej kandydaturę do Pokojowej Nagrody Nobla.

Spotkanie odbywa się w ramach projektu „OBCY? Zbliżenia- czeczeńskie dzieciństwo” współfinansowanego przez Fundację Edukacja dla Demokracji w ramach programu pomocy zagranicznej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w 2009 roku”.

Projekt realizowany jest przez Stowarzyszenie Ekologiczne "Dla Ziemi" przy współpracy ze Stowarzyszeniem Homo Faber i Studenckim Kołem Dziennikarskim UMCS.

***
 
O tym, jak wygląda życie dzieci na Północnym Kaukazie, dociera do Polski niewiele informacji. Media rosyjskie skupiają się na przedstawianiu Czeczenów jako niosących zagrożenie terrorystów albo opisują odbudowę kraju po zakończonej wojnie. Organizacje pozarządowe nagłaśniają przypadki łamania praw człowieka.


Według różnych szacunków m.in. niezależnego KavkazCenter) w czasie obu wojen zginęło ok. 42 tysięcy dzieci. Do dzisiaj codziennie tracą życie lub zdrowie wchodząc na pozostawione na polach miny. Wszystkie doświadczyły bombardowań, strachu i utraty bliskich, tułaczki. Całe pokolenie straciło szansę na zdobycie jakiegokolwiek wykształcenia.


- Nie walczę o wolność Czeczenii, walczę o prawdę o niej - powtarza przy wielu okazjach Krystyna Kurczab-Redlich. W tej prawdzie mieści się także obraz życia dzieci, którym przyszło dorastać w czasach wyjątkowo brutalnej wojny. Reżyserka wielokrotnie dotykała tego tematu w swoich filmach i relacjach z Kaukazu.