Strona główna > Aktualności > Archiwum > 2010

Bookmark and Share

HF (2010-04-19)

Lubelska Grupa Amnesty International zaprasza na happening poświęcony problemom uchodźców. W trakcie akcji przedstawione zostaną trudności procedury uchodźczej w Polsce oraz najważniejsze informacje dotyczące problematyki uchodźczej. Celem happeningu obok informacji jest walka z krzywdzącymi stereotypami.

Heppening odbędzie się w środę 21 kwietnia o godz. 14.30 na Deptaku od strony ul. Staszica.

Wstęp wolny

 
Imprezą towarzyszącą akcji Prawa uchodźców-prawami człowieka będzie pokaz filmów o tematyce uchodźczej, który odbędzie się 22 kwietnia o godzinie 18.00 w Przestrzeni Inicjatyw Twórczych Tektura. Wstęp wolny.

Wyświetlone zostaną następujące filmy:

Nie czekaj na mnie
Demin Hazar, 2007, 35 min

Jest to film, który przedstawia historię uchodźców przybywających do Turcji. Każdego roku tysiące ludzi z krajów Bliskiego Wschodu, Azji i z Afryki szuka schronienia przed prześladowaniami przybywając do Turcji. Wielu z tych ludzi zostaje aresztowanych przez tureckie służby bezpieczeństwa, by następnie zostać deportowanymi z powrotem do kraju, z którego uciekli. Odbywa się to bez przeprowadzenia jakichkolwiek administracyjnych procedur. Ci, którym udaje się przedostać na terytorium Turcji w nielegalny sposób, starają się wędrować dalej do krajów Unii Europejskiej. Ich podróż często kończy się tragicznie w wodach Morza Egejskiego.

Amnesty International wzywa władze Turcji do wypuszczenia wszystkich uchodźców, którzy zostali nielegalnie zatrzymani przez służby bezpieczeństwa. Zostało to uznane za łamanie podstawowych praw człowieka przez Europejski Trybunał Praw Człowieka. Turcja powinna znieść wszelkie przepisy i procedury prawa, które wprowadzają geograficzne ograniczenia prawa dla uchodźców z krajów Bliskiego Wschodu, Azji i Afryki.

Kochany Muslimie
Kerstin Nickig, 2005, 35 min

Sacita, jej mąż Said-Selim i syn Muslim mieszkają w ośrodku dla uchodźców w małej miejscowości we wschodniej Polsce. Czekają na decyzję w sprawie przyznania azylu. W swoich sercach, jeszcze “nie przyjechali” do Polski. Żyją przeszłością, którą przez lata dokumentowali za pomocą aparatu fotograficznego i kamery video.

“Kochany Muslimie…”- tak zaczyna się pamiętnik, który Sacita pisze dla swojego czteroletniego syna, Muslima, aby pewnego dnia mógł dowiedzieć się czego doświadczyli jego rodzice w Czeczenii i dlaczego uciekli do Polski. Pamiętnik ma również ułatwić Muslimowi znalezienie własnej drogi w niepewnej przyszłości, w której rodziców może już nie być.

Zula z Czeczenii
Agnieszka Arnold, 2005, 60 min

Film dokumentalny przedstawiający możliwość integracji kultur na przykładzie obozu dla uchodźców w Polsce. Jest to historia młodej Czeczenki, która po nostryfikacji dyplomu w Polsce podjęła pracę w zawodzie lekarza. Historia rodziny, tułaczka, trudności z uzyskaniem statusu uchodźców, organizacja życia zawodowego i prywatnego w zupełnie innych warunkach kulturowych i społecznych ludzi obarczonych traumą wojenną, są tematem, który daje możliwość głębszego spojrzenia, a zarazem bardziej uniwersalnego na problemy współczesnych uchodźców. Daje też obraz pragmatyki instytucji państwowych wobec nich, ale i bezpośredni stosunek społeczeństwa Polskiego do uchodźców.