Strona główna > O nas > W mediach

Bookmark and Share

O projekcie "Przechadzka po Brzeźnie"

HF (2009-04-28)

Kasia Dzieduszyńska
Fot. Anna Dąbrowska
Więcej fotek w galerii

Dwadzieścia minut prawdziwej historii

Jak poznać historię swojej wsi i ocalić ją od zapomnienia? Można nakręcić film. Tak zrobili uczniowie szkoły w Brzeźnie. Sam film będzie trwał około 20 minut, ale przygotowania do jego realizacji trwały kilka miesięcy. Premiera: koniec roku szkolnego.

Trzy dni planu zdjęciowego, to tak naprawdę jeden z ostatnich etapów projektu realizowanego w Zespole Szkół Ogólnokształcących z Oddziałami Integracyjnymi w Brzeźnie. Wcześniej, bo już w październiku, rozpoczęły się warsztaty teatralne i muzyczne prowadzone przez specjalistów ze Stowarzyszenia Homo Faber w Lublinie.

- To właśnie stowarzyszenie zaproponowało nam realizację tego projektu. Współpracujemy też z Kinoteatrem Projekt-Centrum Kultury w Lublinie - mówi pracująca przy projekcie nauczycielka Renata Górska. - W przedsięwzięciu wzięli udział uczniowie klasy trzeciej i szóstoklasiści. Niektórzy z nich, początkowo nie byli przekonani do pomysłu, na koniec cieszyli się, że dali się namówić.

Warsztaty miały m.in. oswoić uczniów z kamerą. To się udało. - Na początku byliśmy trochę onieśmieleni, ale potem już w ogóle nie zwracaliśmy uwagi na kamerę - mówi szóstoklasistka Iwona Kawalec, jedna z głównych bohaterek. - To była fajna przygoda, chętnie wzięłabym jeszcze raz udział w czymś podobnym.

Ideą przedsięwzięcia było, aby odkryć i udokumentować historię rodzinnej miejscowości.

- Z powodu przesiedleń większość z obecnie żyjących mieszkańców Brzeźna to ludzie napływowi. W miejscowości żyje tylko kilkanaście rodzin, pamiętających czasy przedwojenne - tłumaczy Górska. - Być może to ostatnia chwila, aby uwiecznić ich wspomnienia. A dlaczego w formie filmu? Może w ten sposób młodzi ludzie chętniej się z nim zapoznają.

Film nosi tytuł "Przechadzka po Brzeźnie”. Na tytułowej przechadzce oparto też zarys scenariusza. Grupa uczniów spotyka na stacji kolejowej przyjezdną. Postanawiają oprowadzić ją po wsi. Z tej wędrówki wyłania się obraz Brzeźna jakim widzimy go dziś i jakim był przed wielu laty: z historycznymi zawirowaniami, wielokulturowością i ludowym folklorem. W dokumencie zagrali uczniowie i mieszkańcy Brzeźna.

- To była fantastyczna zabawa, ale i ciężka praca. W jednym dniu kręciliśmy nieprzerwanie przez siedem godzin - opowiada Górska. - Uczniowie spisali się na medal, choć na początku dziwili się, dlaczego te same sceny trzeba powtarzać po kilka razy. A to przecież tak, jak w prawdziwym filmie.

"Przechadzkę po Brzeźnie” po raz pierwszy będzie można zobaczyć podczas zakończenia roku szkolnego. Druga projekcję, dla mieszkańców i gości, zaplanowano na lipiec.

To wspólne dzieło                                                                                            
Zobacz także

Przechadzka po Brzeźnie (Projekty)

POCZĄTEK DRAMATU (Warto poczytać)

      

Koordynatorka projektu: Anna Jabłońska
Muzyka do filmu: Ewa Grochowska
Scenariusz: Renata Górska i Jan Czechowicz
Reżyseria: Andrzej Rusin
Wykonawcy: uczniowie i mieszkańcy Brzeźna
Sponsor: Fundacja im. Stefana Batorego

Joanna Sadowska
Dziennik Wschodni
2008-04-28


Z kamerą przez Brzeźno

Trzy dni zdjęciowe, kamerzyści, reżyser, autorki scenariusza i tłum statystów - tak powstawała „Przechadzka po Brzeźnie”, film dokumentalny kręcony przez uczniów klas III i VI Zespołu Szkół Ogólnokształcących z Oddziałami Integracyjnymi w Brzeźnie. Scenariusz dokumentu przygotowali Renata Górska i Jan Czechowicz.

- Chociaż pierwsza wzmianka o Brzeźnie pochodzi z 1443 roku, w źródłach pisanych, dotyczących tego regionu jest niewiele wiadomości na temat jego historii. Z powodu przesiedleń większość z obecnie żyjących mieszkańców Brzeźna to ludzie napływowi. W miejscowości żyje tylko kilkanaście rodzin, pamiętających czasy przedwojenne.

Natomiast byli mieszkańcy Brzeźna i ich potomkowie mieszkają w dużej mierze w okolicy Olsztyna, a także na Ukrainie. Zarówno obecnym jak i poprzednim mieszkańcom Brzeźna chcemy zaproponować „Przechadzkę po Brzeźnie”, w trakcie której pokażemy wiele ciekawych miejsc związanych z historią miejscowości - tak mówią o projekcie autorzy scenariusza.

Film jest efektem całorocznej pracy uczniów, którzy od października 2008 roku uczestniczyli w warsztatach, prowadzonych przez Magdalenę Kawę, Aleksandrę Gulińską i Alicję Kawkę ze Stowarzyszenia Homo Faber w Lublinie. Warsztaty muzyczne prowadziła Ewa Grochowska, która jest jednocześnie kompozytorem muzyki filmowej. Reżyserem filmu jest Andrzej Rusin z Kinoteatr Projekt - Centrum Kultury w Lublinie. Koordynatorem projektu z ramienia szkoły jest Anna Jabłońska.

Premiera filmu zapowiadana jest na zakończenie roku szkolnego. Efektem dodatkowym, dokumentującym pracę uczniów na planie zdjęciowym, będzie wystawa fotografii, wykonanych przez Annę Dąbrowską. Sponsorem projektu jest Fundacja im. Stefana Batorego.

WZ
Nowy Tydzień/eChelm.pl
2009-04-24